Zobacz także

Bieg Jaćwingów 2017 startuje w styczniu!

A A

bieg jaćwingów,  gołdap bieg jaćwingów,  bieg jaćwingów w gołdapi,  bieg jaćwingów gołdap

Bieg Jaćwingów to impreza, która w pełni zasłużyła sobie na miano kultowej. Fanom biegówek przypominamy, że właśnie rozpoczęły się zapisy do jej 28. edycji.

Narty biegowe to jeden z popularniejszych sportów zimowych na Warmii i Mazurach. W regionie pojawia się coraz więcej ciekawych tras na biegówki oraz imprez, które promują ten rodzaj aktywności. Do najstarszy i najpopularniejszych należy oczywiście Bieg Jaćwingów.

Bieg Jaćwingów rozgrywany jest już od 1979 roku w Gołdapi. Główne trasy wytyczane są przy Promenadzie Zdrojowej i w Lesie Kumiecie. Czy tak samo będzie podczas kolejnej edycji, przypadającej już w 2017 roku? Według informacji, które udostępnili organizatorzy, nic się w tej kwestii nie zmieniło. Jeśli więc ktoś brał udział w poprzednich edycjach, zna okolicę, na pewno poradzi sobie z tym wyzwaniem!

Impreza ma charakter otwarty, co oznacza, że mogą w nim startować zarówno zawodowcy, jak i amatorzy. Nie ma też ograniczeń wiekowych – liczy się przede wszystkim pasja. Oczywiście zawody zostaną przeprowadzone z podziałem na kategorie wiekowe.

Znamy też ich datę – pierwszy termin to 28 i 29 stycznia 2017 roku. Jeśli w tym czasie warunki nie dopiszą, Bieg Jaćwingów zostanie przeniesiony na połowę lutego (weekend 11-12 lutego).

Szczegółowy program Biegu Jaćwingów 2017


28 stycznia 2017, sobota
10:50 uroczyste otwarcie -Las Kumiecie
11:00 bieg średni na dystansie 11 km techniką klasyczną
12:00 bieg główny na dystansie 22 km techniką klasyczną

29 stycznia 2017, niedziela
10:00 bieg na dystansie 200 m dziewcząt i chłopców
10:10 bieg na dystansie 1,5 km
10:25 Bieg im. Dariusza Mentla na dystansie 3 km
10:45 bieg na dystansie 5 km
10:45 bieg średni na dystansie 10 km
11:30 bieg główny na dystansie 20 km

Informacje o zapisach dostępne są na stronie internetowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gołdapi (osirgoldap.pl).

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."