Zobacz także

Bieg Jaćwingów 2020. Jubileuszowa edycja biegu

A A

bieg jaćwingów gołdap,  bieg jaćwingów w gołdapi,  gołdap bieg jaćwingów,  bieg jaćwingów

Jedną z popularnych dyscyplin sportowych na Mazurach jest narciarstwo biegowe. W Gołdapi odbywa się jedna z najstarszych imprez dla amatorów biegania na nartach. Jest to Bieg Jaćwingów, który w roku 2020 odbędzie się już po raz 30!

Gołdap to jedyne uzdrowisko na Mazurach, a jego walory przyciągają turystów przez cały rok. Zimą do kuracjuszy dołączają sportowcy, którzy rywalizują ze sobą podczas narciarskiego Biegu Jaćwingów. Trasy wyznaczono w gołdapskim lesie Kumiecie, a ich trudność dostosowano do różnych grup wiekowych. Impreza dedykowana jest bowiem nie tylko wyczynowcom, ale i amatorom.

Najważniejsze informacje o Biegu Jaćwingów


Bieg Jaćwingów rozgrywany jest od 1979 roku, jego historia sięga więc czasów boomu na biegówki. W podobny czasie powstały inne masowe, w tym słynny Bieg Piastów, który odbywa się w Szklarskiej Porębie. Obecnie głównym organizatorem Biegu Jaćwingów jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gołdapi.

Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się 8 i 9 lutego 2020 rok, choć pierwotnie zakładano datę styczniową. Plany pokrzyżowała kapryśna zimowa aura, a raczej jej brak. Aby można było rozegrać zawody, konieczna jest odpowiednia ilość śniegu, więc na razie nie ma możliwości przygotowania tras.

Warto wykorzystać to opóźnienie i zapisać się do rywalizacji – zapisy prowadzone są na stronie zmierzymyczas.pl.

Program Biegu Jaćwingów 2020


Sobota – 08.02.2020 r. las Kumiecie ul. Świerkowa w Gołdapi
● Bieg OPEN K i M na dystansie 20 km; Bieg im. Lecha Iwanowskiego (4 x 5 km) roczniki 2000 i starsze z podziałem na kategorie wiekowe. Bieg zaliczany jest do Pucharu Polski Amatorów PZN
● Bieg OPEN K i M na dystansie 10km; (2 x 5 km) roczniki 2000 i starsze
● Bieg na 5 km; K i M roczniki 2003-2001
● Bieg na 3 km im. Dariusza Mentla; K i M roczniki 2004-2005
● Bieg na 1,5 km; K i M roczniki 2006-2007
● Bieg na 1 km; K i M roczmiki 2008-2009
● Bieg na 1 km; K i M roczniki 2010-201
● Bieg na 200 m CL rocznik 2013 i młodsze

Niedziela – 08.02.2020 r. las Kumiecie ul. Świerkowa w Gołdapi
● Bieg OPEN na dystansie 20 km CL (4 x 5 km) K i M rocznik 2000 i starsze z podziałem na kategorie wiekowe – bieg zaliczany jest do Pucharu Polski Amatorów PZN
● Bieg OPEN na 10 km CL (2 x 5 km) K i M. rocznik 2000 i starsze

Źródło: biegjacwingow.pl


fot. pixel2013 / Pixabay.com CC0
avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."