Zobacz także

Bieg Tropem Wilczym 2018 na Warmii i Mazurach

A A

bieg tropem wilczym mazury,  biegi mazury

Zbliża się szósta edycja biegu pamięci, który poświęcony jest Żołnierzom Wyklętym. Już 4 marca w całej Polsce zgromadzą się ludzie, chcący w ten sposób uczcić odwagę i poświęcenie bohaterów walczących o wolność. Gdzie w regionie można będzie przyłączyć się do biegu? Niżej podajemy lokalizacje.

Osoby, które startują w biegu, upamiętniają Żołnierzy Wyklętych walczących z władzą sowiecką aż do 1963 r. Nie bez powodu główny dystans inspirowany jest tą datą. Uczestnicy mają do przebiegnięcia 1963 metry – w tym roku zginął Józef Franczak ps. Lalek, ostatni z partyzantów.

Pierwszą imprezę zorganizowano w 2013 r. przy Zalewie Zegrzyńskim. Na starcie stawiło się wówczas kilkudziesięciu biegaczy. Obecnie impreza ma charakter ogólnopolski – w roku 2017 wzięło w niej udział 60 000 osób z 281 miast. Biegano również za granicą: w Wilnie, Londynie, Nowym Jorku, Chicago, Herdorf-Dermbach, Ingleburn oraz w polskich bazach wojskowych.

W 2018 r. bieg odbędzie się 4 marca. W każdy mieście zaplanowano trasę liczącą 1963 metry, ale dodatkowe atrakcje zależą od pomysłu organizatorów. Zobaczmy, co będzie się działo na Warmii i Mazurach.

Bieg Tropem Wilczym w Węgorzewie

Węgorzewski bieg startuje o godzinie 13:00 z Placu Wolności. Wcześniej, około godziny 11:30 otwarte zostanie biuro zawodów, gdzie będzie można dokonać zapisu i weryfikacji. Po zakończeniu biegu uczestnicy zostaną zaproszeni na posiłek regeneracyjny. Uwaga! Limit miejsc wynosi 130, więc warto rejestrować się wcześniej poprzez formularz dostępny na stronie tropemwilczym.pl (opłata startowa wynosi 10 zł).

Szukasz ofert noclegowych? Wejdź i zobacz: Noclegi w Węgorzewie

Bieg Tropem Wilczym w Giżycku

Na giżycką edycję biegu pamięci zapraszamy do Twierdzy Boyen. Impreza rozpocznie się o godzinie 12:00 biegiem rodzinnym na 1963 m. W programie są jeszcze dwa dłuższe dystanse – na 5 km i 10 km. Po zakończeniu biegów będzie można spróbować wojskowej grochówki.

Planujesz udział w giżyckiej edycji biegu? Spędź weekend w mieście! Zobacz: Noclegi w Giżycku

Bieg Tropem Wilczym w Mrągowie

Organizatorzy biegu w Mrągowie udostępnili informacje o trasie. Start i meta znajdują się przy hotelu Mercure Mrągowo Resort & SPA Mazury. Uczestnicy przebiegną promenadą wzdłuż jeziora Czos, w kierunku Urzędu Miasta i z powrotem do hotelu.

Spędź więcej czasu w Mrągowie. Wejdź i zobacz: Noclegi w Mrągowie

Bieg Tropem Wilczym w Piszu

Uczestnicy piskiego biegu spotykają się o godzinie 11:45 w parku miejskim przy ulicy Parkowej. W programie jest bieg na 1963 m oraz na 5 km. O godzinie 13:00 rozpocznie się dekoracja, po której odbędzie się ognisko.

Szukasz noclegów w Piszu? Wejdź i zobacz: Noclegi w Piszu

Bieg Tropem Wilczym w Stębarku / Pola Grunwaldu

Zawodnicy spotkają się o godzinie 11:00 w Stębarku pod Gospodą Rycerską. Metę wyznaczono na Polach Grunwaldu przy Pawilonie Pola Namiotowego. W programie wydarzenia, poza biegiem, znalazł się wykład zatytułowany „Łupaszko na Warmii i Mazurach”, po którym odbędzie się ognisko z poczęstunkiem dla uczestników. Na bieg obowiązują wcześniejsze zapisy – można ich dokonywać za pośrednictwem strony tropemwilczym.pl.

Bieg Tropem Wilczym w Olsztynie

W Olsztynie bieg odbędzie się na Stadionie Leśnym. Na godzinę 10:30 zaplanowano otwarcie biura zawodów, gdzie będzie można odbierać pakiety startowe. O 12:00 wystartuje bieg honorowy na dystansie 1963 m oraz 5 km. Impreza zakończy się dekoracją zawodników.

Szukasz miejsc noclegowych w Olsztynie? Wejdź i zobacz: Noclegi w Olsztynie

Bieg Tropem Wilczym w Ełku

W Ełku bieg odbędzie się w ścisłym centrum miasta. Biuro zawodów zostanie otwarte o godzinie 10:00 i będzie znajdowało się w Centrum Edukacji Ekologicznej przy ulicy Parkowej. Na godzinę 14:00 zaplanowano start biegu na dystansie 1963 m. Imprezę zakończy ognisko oraz poczęstunek dla biegaczy.

Bieg Tropem Wilczym w Pieniężnie

Uczestnicy biegu spotkają się na Stadionie Leśnym w Pieniężnie. Start zostanie poprzedzony wydawaniem pakietów startowych oraz występem artystycznym poświęconym Żołnierzom Wyklętym. Biegi rozpoczną się o godzinie 15:10 (1963 m) oraz 15:20 (5 km). Zawodnicy otrzymają pamiątkowe medale, a najmłodszy i najstarszy uczestnik – statuetkę. Po wysiłku można będzie liczyć również na gorący posiłek.

Źródło: tropemwilczym.pl

fot. Bruno Nascimento (Unsplash.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."