Zobacz także

„Bitwa o Twierdzę Boyen”, czyli inauguracja sezonu MTB

A A

MTB Maraton,  mazury mtb,  imprezy rowerowe na mazurach

Zobacz również

Muzeum Twierdzy Boyen
Turystyczna 1

W najbliższą sobotę w Giżycku odbędzie się wyścig kolarski „Bitwa o Twierdzę Boyen”. Będzie to otwarcie cyklu Mazury MTB.

Sobotni wyścig oraz cały cykl zawodów MTB to wspólna akcja mazurskich miast – Giżycka, Mrągowa, Mikołajek i Węgorzewa. Odbywa się pod hasłem „Rowerowe Mazury”. Zawodnicy spotkają się 8 kwietnia na starcie zlokalizowanym przy ulicy św. Brunona 1 (przy hotelu St. Bruno).

Dla zawodników zaplanowano kilka ciekawych tras:
• maraton
• półmaraton
• hobby
• Mazury MTB Mini Race dla najmłodszych

Proponowana trasa jest bardzo dynamiczna i zróżnicowana. Prowadzi wzdłuż brzegów trzech jezior: Niegocin, Tajty oraz Kisajno. Zawodnicy muszą zmierzyć się z krętymi duktami leśnymi i siglami poprowadzonymi wałami obronnymi Twierdzy Boyen. Najmłodsi zawodnicy będą rywalizować w ogrodzie Hotelu St. Bruno.

Impreza dedykowana jest nie tylko kolarzom. Wśród ogólnodostępnych atrakcji znalazła się strefa kibica, animacje dla dzieci oraz konsultacje i porady fizjoterapeutów.

Źródło: gizycko.pl

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."