Zobacz także

Bitwa zimowa na Mazurach. Giżycko organizuje rekonstrukcję

A A

bitwa zimowa mazury,  bitwa zimowa giżycko,  inscenizacja bitwy mazury

Zobacz również

Muzeum Twierdzy Boyen
Turystyczna 1

Rekonstrukcje bitew z dawnych wojen cieszą się dużym zainteresowaniem. Dość wspomnieć o Grunwaldzie, gdzie rok rocznie tysiące ludzi obserwują odtwarzaną potyczkę wojsk polskich i krzyżackich. Na początku lutego w Lesie Miejskim w Gajewie pod Giżyckiem odbędzie się największa zimowa inscenizacja walk z czasów pierwszej wojny światowej.

Bitwa zimowa na Mazurach 2019


W niedzielę 3 lutego 2019 rekonstruktorzy i publiczność spotkają się w Lesie Miejskim na tradycyjnym pikniku historycznym „Operacja Boyen”. Dzień będzie pełen atrakcji, więc warto wziąć udział w tym wydarzeniu.

Program dnia zapowiada się niezwykle ciekawie, a jeden z jego elementów ma stanowić prezentacja sprzętu oraz wyszkolenia 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz grupy bojowej NATO. Takiej okazji nie można przegapić! Poza tym publiczność będzie mogła wziąć udział w konkursach oraz zaplanowanej na popołudnie biesiadzie muzycznej przy ognisku.

Głównym punktem pikniku będzie oczywiście inscenizacja bitwy nad jeziorami mazurskimi. Wezmą w niej udział grupy rekonstrukcyjne z Polski i zagranicy. Świetnie odtworzone mundury wojsk oraz broń z epoki robią duże wrażenie – warto zobaczyć to na żywo!

Niżej przedstawiamy szczegółowy program imprezy:

• 12:00 uroczyste otwarcie pikniku
• 12:10 zaprezentowanie grup rekonstrukcyjnych, sprzętu i wyszkolenia 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i grupy bojowej NATO
• 12:30 konkursy dla publiczności
• 13:30 rekonstrukcja bitwy nad jeziorami mazurskimi
• 14:00 biesiada z muzyką przy ognisku

Chcesz spędzić czas w mieście? Zacznij od sprawdzenia ofert noclegowych, zobacz: Noclegi w Giżycku

Bitwa zimowa na Mazurach 1915


Bitwa, która będzie rekonstruowana w Giżycku, rozegrała się w drugim roku Wielkiej Wojny (1915). Działania rozpoczął ruch wojsk niemieckich, które 7 lutego 1915 r. rozpoczęły operację wypierania armii rosyjskiej, zajmującej wschodnie rubieże Prus Wschodnich.

Uderzenie nastąpiło w silnej zamieci i przyniosło oczekiwany rezultat – rozbity został XX korpus rosyjski. Jednakże późniejsze przeciwnatarcie zatrzymało armię pruską i ustabilizowało front.

fot. jarmoluk / Pixabay.com CC0

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."