Zobacz także

Bożonarodzeniowe jarmarki w regionie. Poczuj świąteczną atmosferę

A A

warmiński jarmark świąteczny,  jarmark świętego mikołaja mrągowo,  jarmarki świąteczne,  jarmarki świąteczne na warmii i mazurach

Świąteczne jarmarki goszczą w wielu polskich miastach – moda na organizowane takiego wydarzenia nie mogła ominąć terenu Warmii i Mazur. Uroczo przystrojone kramy z rękodziełem i regionalnym jedzeniem poprawiają humor i wprawiają w świąteczny nastrój.

Jarmarki świąteczne w regionie


Wizyta na świątecznym jarmarku to dobry sposób na spędzenie popołudnia. Zapach choinek, grzanego wina z goździkami i kolędy w kilka chwil napełniają nas bożonarodzeniową radością. To również doskonała okazja, by zaopatrzyć się w oryginalne ozdoby i podarunki dla najbliższych. Warto więc dowiedzieć się, które miasta organizują podobne wydarzenia.

Już w najbliższy weekend (sobota 8 grudnia) w Mrągowie odbędzie się Jarmark św. Mikołaja, podczas którego będzie można zrobić przedświąteczne zakupy. Tego dnia na dzieci mają czekać animatorzy, zachęcający do wspólnej zabawy i wysłania listu do Mikołaja, w czym pomagać będą Elfy. A jeśli o pomaganiu mowa, to jarmark stanowi ku temu doskonałą okazję – tego dnia organizowana jest akcja adopcyjna zwierzaków ze schroniska, można również przynosić karmę oraz koce, które na pewno przydadzą się zimą.

Jarmark Bożonarodzeniowy zostanie zorganizowany także w Piszu. Zapraszamy na Plac Daszyńskiego w sobotę 14 grudnia od godziny 11:00. Będzie to okazja do zrobienia przedświątecznych zakupów. O dobry nastrój zadbają grupy kolędnicze, wykonujące kolędy, pastorałki i bożonarodzeniowe piosenki.

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie zaprasza na Kiermasz Bożonarodzeniowy, który odbędzie się w weekend 15 i 16 grudnia. To propozycja dla osób, które szukają regionalnych wyrobów – na stoiskach znajdzie się ceramika, tkaniny oraz ozdoby choinkowe, a oprócz tego wspaniałe potrawy. Kiermaszowi towarzyszyć będą warsztaty malowania bombek choinkowych.

Jarmark Bożonarodzeniowy wraz z Wigilią Miejską odbędzie się 16 grudnia na Pasażu Portowym w Giżycku. W programie znalazł się Świąteczny Kiermasz Rozmaitości, koncerty kolęd, rodzinne konkursy z nagrodami, degustacja potraw wigilijnych oraz akcje charytatywne.

Jarmark świąteczny jest jednym z punktów programu wydarzenia Świąteczne Spotkania Elblążan, które zostaną zorganizowane 15 i 16 grudnia na Starym Mieście w Elblągu. Swoją obecność zapowiedziało kilkudziesięciu wystawców – na ich stoiskach znajdzie się rękodzieło, wypieki i tradycyjne wigilijne potrawy. Podczas imprezy nie zabraknie atrakcji, takich jak piernikowa chatka i grota św. Mikołaja. Punkt kulminacyjny stanowić będą koncerty. W tym roku na scenie pojawi się Magda Steczkowska (sobota) oraz Szymon Wydra z zespołem Carpe Diem (niedziela).

Największy w regonie – Warmiński Jarmark Świąteczny


Wydarzeniem organizowanym z największym rozmachem na pewno jest Warmiński Jarmark Świąteczny w Olsztynie. W tym roku przypada jego jubileuszowa dziesiąta edycja – jak zwykle nie zabraknie atrakcji i ciekawych spotkań. A kolorowe iluminacje staromiejskich kamieniczek ponownie wzbudzą zachwyt wszystkich gości jarmarku.

Od 13 do 16 grudnia na staromiejskim rynku stać będzie zabytkowa, ponad stuletnia karuzela wenecka. Przejażdżka nią to duża atrakcja nie tylko dla dzieci, które równie chętnie korzystają z kolejki św. Mikołaja. Warto wspomnieć, że każdego roku gościem honorowym Warmińskiego Jarmarku Świątecznego jest Święty Mikołaj z Rovaniemi w Laponii.

W tym roku atrakcje jarmarku wzbogaci Świąteczny Konwój Radia ZET oraz świąteczna ciężarówka Coca-Coli.

fot. freestocks.org / Pexels.com CC0

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."