Zoo w Braniewie  (Muzea)

Botaniczna 1 Braniewo

Zoo w Braniewie
telefon

243... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM

Z historii słów kilka Braniewski ogród zoologiczny powstał w latach 1955-1960 na terenach ogrodu botanicznego (w średniowieczu znajdowała się tam fosa obronna), który został prawie doszczętnie zniszczony podczas wojny. Powstał on dzięki społecznikom, na czele ze Zdzisławem Butkiewiczem, który pełnił obowiązki dyrektora zoo aż do swojej śmierci w 1989 roku. Sprowadzono do niego łabędzie, które tak dobrze poczuły się w nowym miejscu, że szybko ich przybyło. Potem pojawiły sie też inne gatunki zwierząt. W 1962 sprowadzono do zoo pierwsze niedźwiedzie brunatne. Dzięki nim Braniewo stało sie popularne w całej Polsce, ponieważ zaraz po przyjeździe misie uciekły z klatek i biegały po mieście. Historia zakończyła sie happy endem - już po wszystkim nawiązano współpracę z zoo w Gdańsku-Oliwie, skąd otrzymano nowe zwierzęta. Zjawiły się lwy i tygrysy. W czasach świetności w zoo znajdowało się prawie 200 gatunków ssaków i ptaków. Zoo obecnie Oficjalna nazwa zoo to Ogród...

strona www:

Restauracje w okolicy

zwiń

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."