Zobacz także

Centrum Nauki Kopernik w giżyckiej Ekomarinie

A A

giżycko atrakcje turystyczne,  giżycko atrakcje,  co robić w giżycku

Zobacz również

Port EKOMARINA (jez. Niegocin)
Dąbrowskiego 14

Centrum Nauki Kopernik to jedno z najciekawszych miejsc w Polsce, gdzie nauka jest najlepszą zabawą. Okazję do tego, aby przekonać się o tym na własnej skórze będą mieli mieszkańcy Giżycka oraz wypoczywający w mieście wczasowicze. Już w najbliższy poniedziałek do miasta zawita Naukobus, czyli objazdowa, interaktywna wystawa Eksperymentuj!

Objazdowa wystawa Centrum Nauki Kopernik pojawi się w Giżycku w poniedziałek 31 lipca i pozostanie do wtorku 1 sierpnia. Eksponaty będzie można oglądać bezpłatnie w sali konferencyjnej Ekomariny od 10:00 do 16:00.

Wystawa jest przeznaczona dla różnych grup odbiorców, dzieci od pierwszej klasy szkoły podstawowej, młodzieży oraz dorosłych. Towarzyszyć jej będzie trzech animatorów Centrum Nauki Kopernik. To eksperci, pasjonaci nauki, którzy chętnie objaśnią zwiedzającym działanie eksponatów i opowiedzą o zjawiskach naukowych.

A jakie atrakcje czekają na zwiedzających? Będą to eksponaty wystawy ,,Eksperymentuj!” / „Umysł przyłapany”:
• Dowód na twierdzenie Pitagorasa.
• Tablica Galtona.
• Demonstracja kilku prostych szyfrów, które będzie można samodzielnie odczytać.
• Łamigłówki, polegające na układaniu określonych kształtów i rozdzielaniu elementów.
• Wirujące krzesełko, ilustrujące teorię zachowania momentu pędu.
• Najszybsza zjeżdżalnia.
• Stanowisko próżniowe.
• Trójwymiarowa układanka ludzkiego ciała.
• Stanowiska ukazujące zjawiska optyczne.
I wiele innych ciekawych propozycji.

Zapraszamy do Giżycka! Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Planujesz wyjazd do Giżycka? Już teraz zobacz: Noclegi w Giżycku

 

Źródło: UM Giżycko

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."