Ciekawe miejsca na Mazurach - Wojnowo

Ciekawe miejsca na Mazurach - Wojnowo

Mazury to region, który nie przestaje zaskakiwać. Kiedy myślimy, że widzieliśmy już wszystkie najciekawsze miejsca, odnajdujemy kolejne. Zapraszamy do pięknego Wojnowa – najbardziej znanej wsi starowierców.

Wojnowo oddalone jest od Rucianego-Nidy tylko o kilka kilometrów. Położone na jeziorem Duś, otoczone polami, było jedną z osad, którą na terenie Puszczy Piskiej założyli starowiercy.

Starowiercy na Warmii i Mazurach


Początkiem dla powstania ruchu starowierców była religijna reforma liturgiczna, którą do prawosławia wprowadził patriarcha Nikon. Starowiercy stanęli w obronie dawnej doktryny, zerwali też kontakt z Kościołem Prawosławnym. Na Mazury, dokładnie na teren Puszczy Piskiej zaprosił ich Fryderyk Wilhelm III. Pierwsi osadnicy sprowadzili się w latach 20. XIX wieku – przyjechali z z okolic Suwałk oraz z Rosji.

Staroobrzędowcy okazali się świetnymi gospodarzami, doskonale radzili sobie zarówno z rolnictwem, jak i rybołówstwem. Przy tym nie zasymilowali się do końca z osiadłą ludnością, długo zachowując odrębność kulturową.

Wojnowo – co trzeba zobaczyć


Warto zwrócić uwagę na stare chaty z pięknie malowanymi okiennicami, drzwiami i gankami. Wewnątrz znajdują się zwykle dwie izby, które połączone są sienią. We wschodnim rogu głównego pomieszczenia zawsze znajdują się ikony. Ten zwyczaj przetrwał do dzisiaj.

Jednak najcenniejszym zabytkiem Wojnowa są zabudowania dawnego żeńskiego klasztoru starowierców. Jego zaczątkiem była pustelnia założona nad brzegiem jeziora, później przekształcona w klasztor męski. Z biegiem lat coraz więcej staroobrzędowców zaczęło powracać do prawosławia, a klasztor zaczął chylić się ku upadkowi. Aby temu zapobiec w 1885 roku z Moskwy przysłano młodą zakonnicę, wokół której zgromadziły się mniszki z całej okolicy. Siostry uprawiały rolę, prowadziły też działalność opiekuńczą. Ostatnia zakonnica zmarła w 2006 roku.

Obecnie budynki klasztoru znajdują się w prywatnych rękach – zostały przekształcone w gospodarstwo agroturystyczne. Można tu również pojeździć konno, czy wypożyczyć łódkę. Zachowano jednak wystrój molenny (domu modlitw), gdzie zostawiono stare ikony i księgi liturgiczne, które wyglądają, jakby czekały na nastawnika. Właściciele utworzyli też Muzeum Ikon i Kultury Staroobrzędowców, które można zwiedzać codziennie w godzinach 9:00 – 18:30.

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w Wojnowie, jest Monaster Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, będący pod jurysdykcją Kościoła prawosławnego. Turyści mogą zwiedzać znajdującą się na terenie klasztoru cerkiew, wybudowaną w 1923 roku, oraz kaplicę św. Ambrożego. Zwiedzanie odbywa się codziennie w godzinach 9:30 – 14:00 i 15:00 – 17:00, a w niedzielę i święta od 15:00 do 18:00.

W Wojnowie można poczuć spokój i wypocząć w zgodzie z naturą. Czy trzeba czegoś więcej?

Następny artykuł Kudowa-Zdrój - najchętniej...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!