Zobacz także

Ciekawe miejsca na Mazurach

A A

atrakcje na mazurach,  ciekawe miejsca na mazurach,  mazury najpiękniejsze miejsca,  atrakcje turystyczne mazury,  mikołajki atrakcje turystyczne,  atrakcje mazury,  mikołajki atrakcje,  zabytki na mazurach,  giżycko atrakcje turystyczne,  giżycko atrakcje

Mazury to jeden z najpiękniejszych regionów Polski, który kojarzy się głównie z malowniczymi jeziorami. Jednak ten zakątek ma do zaoferowania o wiele więcej niż może się wydawać. Ciekawe miejsca na Mazurach to nie tylko woda, ale również zabytki i oryginalna architektura, która zachwyca wiele osób.

Stolica żeglarstwa - Mikołajki


Nikt nie może wyobrazić sobie wyjazdu na Mazury bez wizyty w Mikołajkach. Właśnie w tym mieście w trakcie sezonu odbywają się liczne imprezy kulturalne i koncerty. Jednak wiele osób przyjeżdża do Mikołajek, by wziąć udział w regatach lub pożeglować po jeziorze Mikołajskim.

Mikołajki są idealnym miejscem nie tylko dla pasjonatów żagli, ale również osób, które cenią sobie atmosferę tego miasta. Przejażdżki bryczką, rowerem lub spokojne spacery to tylko nieliczne z atrakcji, które można tam znaleźć. Wieczorem na wszystkich czekają gwarne tawerny oraz szanty, bez których nie może się odbyć żadne spotkanie w Mikołajkach.

 

Giżycko


Giżycko to miasto znajdujące się w obrębie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i będące jednym z większych ośrodków turystycznych regionu. Miasto może pochwalić się licznymi zabytkami, pochodzącymi jeszcze z czasów średniowiecza. W Giżycku odbywają się też znane imprezy kulturalne, do których należy Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej a także Masovia Folk Festiwal, przedstawiający muzykę etniczną w najlepszym wykonaniu.

Do atrakcji turystycznych Giżycka należy też most obrotowy na kanale Łuczańskim. Pochodzi on z początków XX wieku i jest jedną z niewielu podobnych konstrukcji w Europie. Mimo że most wyposażony jest w napęd elektryczny, obsługiwany jest ręcznie według rozkładu rejsów statków Żeglugi Mazurskiej.

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Anka - Kraków 2020-01-27 20:37 (użytkownik niezalogowany)

Na Mazurach obowiązkowo trzeba odwiedzić Hotel Zamek Ryn, świetna atrakcja a zarazem miejsce noclegowe :) I mają świetne SPA w podziemiach zamku, pobyt tam to wielka atrakcja ;)

avatar

Żeglarz - Węgorzewo 2014-04-08 20:32 (użytkownik niezalogowany)

A w Mamerkach "Mieście Brygidy" zbudowali U-botta :-)

avatar

Renatka 2011-09-13 16:11 (użytkownik niezalogowany)

Uwielbiam Mikołajki, bo odbywają się tam liczne imprezy. Co więcej, sprzedają tam przepyszne gofry ;)

avatar

Ewelina 2011-09-09 16:46 (użytkownik niezalogowany)

Do lata trzeba jeszcze poczekać, więc nie narzekajmy na Mazury jesienią :). W tym roku mam zamiar pojechać jeszcze do Giżycka i na pewno będę się świetnie bawić.

avatar

Marysieńka 2011-09-09 14:12 (użytkownik niezalogowany)

A ja tam najbardziej na świecie kocham Mrągowo! :) miasteczko nie jest duże, ale tętni życiem i ma swój niepowtarzalny urok!

avatar

Żaneta 2011-09-09 14:10 (użytkownik niezalogowany)

Owszem jesień jest piękna...ale ja chcę znowu lato!!!!! ;(

avatar

elwira28 - Mikołajki 2011-09-07 13:52 (użytkownik niezalogowany)

Zgodzę się z koleżanką, że na Mazurach jest pięknie także jesienią :) Mieszkam w Mikołajkach i potwierdzam, że polska jesień nad jeziorem to wspaniały widok i jednocześnie czas na udany odpoczynek!

avatar

iza26 2011-09-02 16:21 (użytkownik niezalogowany)

Mazury są piękne również jesienią. Osobiście wolę jeździć tam we wrześniu, bo jest bardziej kameralnie. Wtedy najlepiej odpoczywam :)

avatar

ania25 2011-08-29 14:23 (użytkownik niezalogowany)

Mazury to najpiękniejsze miejsce na świecie! Co roku jeżdżę tam na wakacje i zawsze świetnie się bawię. Osobiście bardzo polecam wczasy w Giżycku :-)

avatar

Karolina - Zabrze 2011-08-24 14:58 (użytkownik niezalogowany)

Dla mnie najpiękniejsze w tym regionie są właśnie Mikołajki. Cisza, spokój i dla odmiany ciekawe imprezy... To jest to, czego szukamy w czasie wakacji i nie tylko!

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."