Zobacz także

Co nowego w Muzeum Warmii i Mazur? Pokaz nabytków

A A

muzeum warmii i mazur olsztyn

Zobacz również

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprasza na coroczny Pokaz Nabytków.

W programie:
Prelekcje o nabytkach Muzeum Warmii i Mazur
· Danuta Syrwid: Z Warmii, Kurpiowszczyzny i Kresów Wschodnich
· Dominika Kałabun: Gdybym mógł być tylko rękawiczką, co dłoń tę kryje! – o historii rękawiczek słów kilka
· Anna Malinowska: Nawet zepsute zegary pokazują dwa razy dziennie właściwą godzinę. Historia pewnego zegara
· Anna Czachorowska: Tarka na korbkę i warsztat stolarski – dwa oblicza rodzinnych pamiątek
· Małgorzata Kumorowicz: Kolekcjonerskie nominały 2018-2019, przekazane przez Departament Skarbcowy NBP w Warszawie
· Marian Szymkiewicz: Wąsatka - tajemnicza mieszkanka trzcinowisk
· dr Małgorzata Gałęziowska: Plakaty na olsztyńskich ulicach w 1945 r.
· Olga Droździecka: Szwedzi na Warmii. Pobyt Karola XII w Lidzbarku Warmińskim
· Anna Gromkowska: ”Rituale sacramentorum, ac aliarum Ecclesiae ceremoniarum…”. · Wydany w  Braniewie w 1733 roku w drukarni Towarzystwa Jezusowego.
· Mirosław Hoffmann: Siekierka krzemienna z Rychlik oraz inne relikty kultury materialnej starożytnych osadników

Spośród pozyskanych przez Dział Sztuki Dawnej i Rzemiosła Artystycznego w 2019 roku obiektów najstarszym i zarazem najcenniejszym jest grafika przedstawiające panoramę Lidzbarka Warmińskiego wykonana przez Johana Lithena w 1706 roku.

Archeolodzy z Muzeum zaprezentują siekierę krzemienną z Rychlik, niedaleko Elbląga, którą wiązać należy z pierwszymi pasterzami na naszym terenie, czyli ludnością kultury ceramiki sznurowej (ok. 2 500 p. n.e.).

Muzeum Przyrody zaprezentuje m.in. samca mało znanej i rzadkiej wąsatki. Ptak ten zamieszkuje rozległe łany trzcin nad jeziorami, stawami i rzekami. Należy do gatunków, które dużo łatwiej usłyszeć  aniżeli zobaczyć. Ozdobą samczyka jest czarny wąs poniżej oczu, samiczka tej ozdoby jest pozbawiona. W ostatnich latach w Polsce, w tym także na Warmii i Mazurach obserwuje się wzrost liczebności i rozprzestrzenienia tego pięknego, niewielkiego ptaka.

To tylko trzy obiekty z bogactwa eksponatów jakie będzie można zobaczyć podczas Pokazu Nabytków.

Niedziela, 19 stycznia, w godzinach 11.00-14.00
Olsztyński zamek – sale kopernikowskie
Wstęp wolny


Źródło: materiały prasowe
avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."