Zobacz także

Czerwcówka 2018. Zobacz, gdzie ją spędzić

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  gdzie na mazury,  gdzie na mazury na weekend

Zobacz również

"U Idalii"
Gorło 13

W tym roku okazji do przedłużonych weekendów na pewno nie będzie nam brakować. Zbliża się bowiem weekend czerwcowy, który daje kolejną szansę do tego, by wypoczywać na Mazurach. Podpowiadamy więc, gdzie warto się zatrzymać –  a świetnych miejsc na urlop w naszym regionie nie brakuje.

Weekend czerwcowy 2018 przypada pomiędzy 31 maja a 3 czerwca, więc jeśli chcesz znaleźć interesujący nocleg na Mazurach, musisz się pośpieszyć. Niżej prezentujemy oferty kilku wybranych obiektów – pełną listę znajdziesz tutaj: Boże Ciało 2018

U Idalii – Gorło
Szukasz domu z duszą, gdzie czuć także mazurski klimat? Poznaj pensjonat U Idalii, znajdujący się w miejscowości Gorło na terenie malowniczych Mazur Garbatych, nad jeziorem Ułówki. Stuletnie gospodarstwo leży bezpośrednio nad brzegiem akwenu, więc goście mają tam do dyspozycji łódki, kajaki, rowery wodne i mnóstwo innych atrakcji. Gospodarze zapewniają noclegi w pokojach o wysokim standardzie z własnymi łazienkami – z większości roztacza się widok na jezioro. Osoby, które goszczą U Idalii, są poza tym rozpieszczane kuchnią pani domu, specjalizującej się w tradycyjnych daniach polskich i litewskich. Dom pachnie świeżo wypiekanym chlebem i ciastami, a na stole królują produkty od miejscowych rolników.

Jurkowe Wzgórze – Bogdany
Jurkowe Wzgórze to gospodarstwo agroturystyczne, położone we wsi Bogdany niedaleko przepięknego Barczewa. Siedlisko usytuowane jest na wzgórzu, z którego roztacza się widok na jezioro Umląg i kanał Kiermas. Dom otacza pachnący las iglasty… Dla gości przygotowano wygodne pokoje oraz nieduży, przytulny domek letniskowy. Niewątpliwym atutem jest tu prywatny dostęp do jeziora oraz możliwość korzystania z łodzi, kajaków i pomostu. Gospodarze otwierają przed swoimi gośćmi swój ogród, więc podczas pobytu można raczyć się pysznymi, świeżymi warzywami. Jeśli szukasz spokojnych rozrywek, takich jak wędkowanie, grzybobranie czy wycieczki rowerowe, Jurkowe Wzgórze to na pewno miejsce dla ciebie.

Mazurski Raj - Hotel***, Marina & SPA – Piaski
A może podczas czerwcówki zdecydujesz się na pobyt w hotelu Spa? Zobacz ofertę hotelu Mazurski Raj, który położony jest w okolicach Rucianego-Nidy. Znajdziesz tu pakiet pobytowy obejmujący noclegi w wygodnych pokojach oraz śniadania i obiadokolacje w formie bufetu szwedzkiego. Dla urozmaicenia pobytu możesz wybrać się na warsztaty kulinarne lub plastyczne, a także wziąć udział w plażowym party. W programie znalazła się też biesiada przy ognisku oraz animacje dla dzieci. Przez cały pobyt w Mazurskim Raju do dyspozycji jest między innymi mini siłownia. Istnieje też możliwość rozszerzenia pakietu o dodatkowe atrakcje – takie jak korzystanie z sauny i balii oraz wypożyczenie sprzętu wodnego.

Domki letniskowe nad jeziorem na Mazurach – Sikory Juskie
Jeżeli szukasz domku letniskowego na weekend czerwcowy, sprawdź ofertę obiektu z miejscowości Sikory Juskie koło Ełku. Drewniane domki znajdują się na dużej działce bezpośrednio nad jeziorem Łaśmiady. W cenie pobytu goście ośrodka mają do dyspozycji łódki, rowery wodne i kajaki. Okolica bogata jest w ryby i grzyby, a dzięki ciekawym trasom rowerowym, każdy dzień może obfitować w nowe odkrycia. Domki są przytulne i dobrze wyposażone, a na posesji, na której stoją, znalazło się dość miejsca na grilla, ognisko oraz boisko do gry w siatkówkę. Czerwcowy urlop spędzony w Sikorach Juskich pozwoli na oderwanie się od codzienności i naprawdę bliski kontakt z naturą – a przecież mieszkańcom dużych miast tego brakuje najbardziej.

Chata Wuja Toma - Hosteria na Mazurach – Okrągłe
Wspaniałym miejscem do wypoczynku nad jeziorem jest Chata Wuja Toma. W tym mazurskim pensjonaciku znajdziesz wszystkie wygody, a oprócz tego również sporo dodatkowych atrakcji. Hosteria położona jest nad pełnym ryb jeziorem, w otoczeniu lasów i łąk. Nocleg w klimatycznych pokojach będzie odpowiadał nawet najbardziej wymagającym wczasowiczom. Kuchnia pensjonatu pełna jest ryb i aromatycznych przypraw, a poza tym również… truskawek, które tutaj zjada się w każdej postaci. W programie czerwcowego pobytu znalazło się sporo propozycji, w tym wyprawy konne i rowerowe po mazurskich bezdrożach, spacery, wędkowanie, leniuchowanie w hamaku oraz wieczorne ognisko ze szklaneczką nalewki albo grzańca.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."