Zobacz także

Czy w majówkę popłyniemy Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich?

A A

żagle mazury,  szlak wielkich jezior mazurskich

Zbliża się majówka i wiele osób zamierza spędzić długi weekend pod żaglami. Osoby, które planują podbój Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, powinny wiedzieć, że pozostanie on zamknięty – choć nie jest to równoznaczne z zakazem poruszania się tą trasą…

Jak czytamy w komunikacie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, Szlak Wielkich Jezior Mazurskich pozostanie zamknięty. Ma to związek z intensywnymi opadami deszczu, w wyniku których najwyższy poziom wody żeglownej został znacznie przekroczony. W Giżycku wodowskaz zatrzymał się na wysokości 154 centymetrów – dopuszczalna norma wynosi 134 cm.

Szukasz ofert noclegów w okolicach szlaku? Wejdź i zobacz:
Noclegi w Giżycku
Noclegi w Mikołajkach
Noclegi w Rucianem-Nidzie
Noclegi w Węgorzewie

Szlak zostanie otwarty, gdy poziom wody się unormuje. Informację o tym RZGW poda w oddzielnym komunikacie. Do tego czasu znaki nawigacyjne nie obowiązują.

Chociaż ten najpopularniejszy mazurski szlak wodny po zimowej przerwie nie zostanie oficjalnie otwarty, nie oznacza to zakazu poruszania się po nim. Nie będzie to jednak w pełni bezpieczne, gdyż żeglarze pozbawieni możliwości kierowania się znakami nawigacyjnymi, mogą natrafić na problemy.

Szczególnie trudne może okazać się pokonanie kanałów, których betonowe brzegi obecnie są ukryte pod wodą. Wystarcz chwila nieuwagi, by uszkodzić kadłub swojego jachtu.

fot. beata_bm (pixabay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."