Chata Wuja Toma-Hosteria na Mazurach  (Pensjonaty)

Okrągłe 1a Dąbrówno

Chata Wuja Toma-Hosteria na Mazurach
telefon

500... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM
standard

Boże Narodzenie

Zapraszamy na mazurskie, ciepłe i radosne Boże Narodzenie na pograniczu Warmii i Mazur. W miejscu gdzie, czas płynie wolniej, dzika przyroda ukazuje swe piękne surowe oblicze a oddech świeżego powietrza zachęca do długich spacerów po świątecznych, sutych posiłkach. Wieczorami królują świece i ogień w kominku a goście degustują lokalne specjały w rodzinnej atmosferze.

Na gości czekają:

Niebanalnie urządzone klimatyczne wnętrza, tematycznie zaaranżowane pokoje wyposażone w przedmioty  z "duszą" i ręcznie malowane meble, sala kominkowa, sala gier i zabaw, winna piwniczka i kranik z piwem. Pachnąca lasem choinka, ogień w kominku, sanie z dzwoneczkami, domowe wypieki i naleweczki.

W programie:

- lukrowanie świątecznych pierniczków i cynamonowych ciasteczek wyrabianie fantazyjnych ozdób choinkowych

- wyrabianie fantazyjnych ozdób choinkowych z naturalnych i niebanalnych surowców i konkurs na najładniejszą z nich ( nagroda niespodzianka )

- atrakcje na świeżym powietrzu:  dla dziecki kulig na zabytkowych saniach i małych sankach, dla dorosłych ognisko z grzańcem i świątecznymi nalewkami, narty biegowe, wycieczki krajoznawcze, wędkarstwo podlodowe, nacieranie śniegiem, spacery po mazurskich bezdożach

- tradycyjna kolacja wigilijna z 12 staropolskich potraw: mazurskie ryby na różne sposoby, domowe ciasta, ogień w kominku, pachnące sianko, opłatki, pachnąca lasem choinka

- dla chętnych pasterka do zabytkowego kościoła parafialnego w Dąbrównie

- leniuchowanie przy suto zastawionym stole pełnym wytrawnych pyszności i słodkości

- kulinarne podróże dookoła świata w świateczne dni

- wycieczki krajoznawcze, możliwość zwiedzania zabytkowego kościółka ewangelickiego w Dąbrównie

W menu:

uroczyste śniadania w formie szwedzkiego stołu: deski pełne mięsiw pachnących ziołami, wędlin, domowych pasztetów, serów, jajek, domowych przetworów i dodatków

wigilijna wieczerza z 12 tradycyjnych potraw m.in.smakowite przystawki, kresowe gryczane pierogi z bryndzą, tradycyjne z kapustą i grzybami, barszczyk tradycyjny z uszkami, grzybowa z łazankami, ryby z pobliskich jezior na różne sposoby, kapusta z grzybami, kompot z suszu, domowe ciasta

świąteczne obiady: ciepła zupa, pieczone mięsiwa z sosem z grzybów leśnych, rybka dekorowaną tymiankową cebulką lub pesto, sałatkowe rozmaitości, słodkie domowe wypieki, napoje

wieczory przy kominku z kulinarną niespodzianką z różnych stron świata

Co kraj to obyczaj...są miejsca, gdzie zamiast śniegu na choince wiesza się pingwiny, na stoły trafiają pieczone świnki, w tle rozbrzmiewa merengue a zamiast pasterki odprawia się kogucią mszę. Feliz navidad!

 

pakiet 3 dni ( 2 noce ze świątecznymi posiłkami i atrakcjami ) 24-26.12.2018;

- osoba dorosła 550 zł, dzieci do 2 lat gratis 2-12 lat, 2-12 lat 30% zniżki

pakiet 4 dni ( 3 noce ze świątecznymi  posiłkami  i atrakcjami ) 23-26.12.2018 lub 24-27.12.2018:

- osoba dorosła 650 zł, dzieci do 2 lat gratis 2-12 lat, 2-12 lat 30% zniżki

- przedłużenie pobytu osoba dorosła + 90 zł/doba ze śniadaniem, dzieci 2-12 lat 30% zniżki

 

Zapytaj o ofertę

Pobyt w dniach: do:
kod z obrazka: Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
ilość osób: ilość pokoi:
imię i nazwisko:
telefon:
e-mail:

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."