Daj się zaskoczyć. 6 miejsc, które zrobią na tobie wrażenie

Daj się zaskoczyć. 6 miejsc, które zrobią na tobie wrażenie

Jakie są mazurskie rekordy? Które miejsca w regionie koniecznie trzeba zobaczyć? Czym Mazury mogą zaskoczyć turystów? Poznajcie odpowiedzi na te pytania i zobaczcie zakątki, które na każdym wywierają niezwykłe wrażenie.

Zamek w Szymbarku


Na Warmii i Mazurach można zobaczyć naprawdę majestatyczne i przepiękne warownie. Część została odrestaurowana i cieszy oczy turystów, niektóre natomiast obróciły się w ruinę. Tak jak w przypadku zamku w Szymbarku niedaleko Iławy – mimo częściowego zniszczenia, budowla nadal wywiera jednak niesamowite wrażenie. Po jej imponującej wielkości można łatwo domyślać się, jak mogła wyglądać w czasach swojej świetności.

Zamek datuje się na XIV wiek, początkowo miał osiem baszt, bramę, fosę i zwodzony most. W obrębie murów powstały też domy mieszkalne. W kolejnych stuleciach warownia ulegała przeobrażeniom – między innymi podwyższono mury, dostawiono kolejne baszty i wieżę zegarową. Późniejsi właściciele kilka razy zmieniali jego styl, najpierw zamek przebudowano na barokową modłę, a w czasach romantyzmu powrócono do jego gotyckich cech.

Po drugiej wojnie światowej zamek w Szymbarku nie odzyskał już swojej świetności i obecnie stanowi bardzo malowniczą ruinę. Doceniają to między innymi filmowcy, którzy na Mazurach szukają planów. Zamkowe mury były tłem dla kilku scen „Króla Olch”, gdzie główną rolę grał znakomity John Malkovich.

Jezioro Jeziorak


W pobliżu Iławy znajduje się jeszcze jedno wywierające wrażenie miejsce – to „rekordowe” jezioro Jeziorak. Dlaczego mówimy o rekordach? Jeziorak to najdłuższy akwen w kraju, który ciągnie się przez dwadzieścia osiem kilometrów! Przez Jezioro Duby łączy się z inną mazurską atrakcją, jaką jest Kanał Elbląski.

Jeziorak to raj dla wędkarzy – dzięki czystym wodom w jeziorze żyje mnóstwo gatunków ryb. Biorą tu między innymi sumy, liny, sandacze, węgorze i karpie.

Atrakcję dla turystów stanowią też wyspy na Jezioraku, z Wielką Żuławą na czele. To największa śródlądowa wyspa w Polsce, w latach 70. kręcono tam film „Gniazdo”, przedstawiający początki państwa polskiego. Inna ciekawa wyspa to Polajńska Kępa, na której gnieżdżą się kormorany, czaple i żurawie. Jeziorak w ogóle jest świetnym miejscem dla ornitologów, chcących podglądać życie wodnego ptactwa.

Sprawdź oferty noclegów w mieście i w okolicy Iławy, wejdź: Noclegi w Iławie

Wilczy Szaniec


W miejscach wywierających największe wrażenie trudno nie uwzględnić Wilczego Szańca. Dawna kwatera główna Hitlera położona jest w lasach w miejscowości Gierłoż niedaleko Kętrzyna. Pobyt w tym miejscu może przyprawić o lekki dreszczyk grozy, przypomina o tragicznych wojennych wydarzeniach i o jednym z najbardziej znienawidzonych ludzi.

Na turystów czekają ponure pozostałości bunkrów, które tworzyły małe miasteczko. Składało się na nie dwieście budynków: schrony, baraki, lotniska, dworzec kolejowy, elektrownie, wodociągi i centrale. Poza Hitlerem przebywali tu najwyżsi dostojnicy Trzeciej Rzeszy… Toczyło się tu normalne życie, o którym doskonale opowiadają przewodnicy oprowadzający po Wilczym Szańcu.

Pola Grunwaldzkie


Pozostańmy jeszcze w historycznym klimacie, przenieśmy się jednak do czasów średniowiecza i roku, w którym rozegrała się jedna z największych bitew ówczesnej Europy. Na polach Grunwaldu stanęli naprzeciwko siebie Krzyżacy, wspierani przez kwiat zachodniego rycerstwa, i Polacy. Po stronie Jagiełły walczyli między innymi uważani za pół-pogan Litwini oraz dzicy Tatarzy. Wynik tej potyczki jest nam doskonale znany. Wizyta w miejscu, które zapisało się na kartach naszej historii, na pewno zrobi duże wrażenie na turystach.

Zwycięstwo upamiętnia ogromny pomnik, składający się z trzech części: granitowego obelisku, jedenastu trzydziestometrowych masztów, symbolizujących sztandary polskich i litewsko-ruskich chorągwi oraz amfiteatru. W amfiteatrze znajdują się pomieszczenia muzeum, sala kinowa i mapa, która przedstawia ustawienie wojsk.

Na polach Grunwaldu każdego roku organizowana jest wielka inscenizacja bitwy – i choć każdy z góry zna jej wynik, to każda jej edycja przyciąga coraz większą liczbę widzów.

Uzdrowisko Gołdap


Mazury nie kojarzą się leczeniem uzdrowiskowym, a jednak w regonie znajduje się miasto mające taki status. To oczywiście Gołdap, której naturalnymi walorami są borowina, wody mineralne oraz powietrze uważane za najczystsze w naszym kraju. Czym jeszcze szczyci się miasto?

Będąc w Gołdapi warto pójść do tężni solankowych, będących jednym tego typu obiektem w regionie. Spacer nie tylko zaspokoi ciekawość, ale świetnie wpłynie na zdrowie. Unosząca się w powietrzu solanka bogata jest bowiem w takie pierwiastki jak jod, sód, potas, magnez i żelazo. Warto skorzystać też z właściwości tutejszych wód mineralnych – można ich spróbować nowo wybudowanej pijalni, w której znalazło się również miejsce na grotę solną i mini tężnię. Do kompleksu uzdrowiskowego należy też park zdrojowy. Alejki prowadzą do promenady, miejskiej plaży i molo, znajdującego się przy Jeziorze Gołdap.

Szukasz noclegów w mieście? Wejdź i zobacz: Noclegi w Gołdapi

Góra Dylewska


Na Mazurach nie ma gór? Oczywiście, że są! Najwyższe wzniesienie w regionie, Góra Dylewska, wznosi się na wysokość 321 metrów n.p.m. Znajduje się na terenie Wzgórz Dylewskich, jednego z najbardziej urzekających obszarów w regionie. Biegnie tędy sieć szlaków spacerowych i rowerowych, a podczas wędrówek można przyglądać się krajobrazom stworzonym przez lodowiec

Następny artykuł Wybierasz się w góry? Tego...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!