Zobacz także

Daj się zaskoczyć. 6 miejsc, które zrobią na tobie wrażenie

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  co zwiedzać na mazurach

Zobacz również

Jakie są mazurskie rekordy? Które miejsca w regionie koniecznie trzeba zobaczyć? Czym Mazury mogą zaskoczyć turystów? Poznajcie odpowiedzi na te pytania i zobaczcie zakątki, które na każdym wywierają niezwykłe wrażenie.

Zamek w Szymbarku


Na Warmii i Mazurach można zobaczyć naprawdę majestatyczne i przepiękne warownie. Część została odrestaurowana i cieszy oczy turystów, niektóre natomiast obróciły się w ruinę. Tak jak w przypadku zamku w Szymbarku niedaleko Iławy – mimo częściowego zniszczenia, budowla nadal wywiera jednak niesamowite wrażenie. Po jej imponującej wielkości można łatwo domyślać się, jak mogła wyglądać w czasach swojej świetności.

Zamek datuje się na XIV wiek, początkowo miał osiem baszt, bramę, fosę i zwodzony most. W obrębie murów powstały też domy mieszkalne. W kolejnych stuleciach warownia ulegała przeobrażeniom – między innymi podwyższono mury, dostawiono kolejne baszty i wieżę zegarową. Późniejsi właściciele kilka razy zmieniali jego styl, najpierw zamek przebudowano na barokową modłę, a w czasach romantyzmu powrócono do jego gotyckich cech.

Po drugiej wojnie światowej zamek w Szymbarku nie odzyskał już swojej świetności i obecnie stanowi bardzo malowniczą ruinę. Doceniają to między innymi filmowcy, którzy na Mazurach szukają planów. Zamkowe mury były tłem dla kilku scen „Króla Olch”, gdzie główną rolę grał znakomity John Malkovich.

Jezioro Jeziorak


W pobliżu Iławy znajduje się jeszcze jedno wywierające wrażenie miejsce – to „rekordowe” jezioro Jeziorak. Dlaczego mówimy o rekordach? Jeziorak to najdłuższy akwen w kraju, który ciągnie się przez dwadzieścia osiem kilometrów! Przez Jezioro Duby łączy się z inną mazurską atrakcją, jaką jest Kanał Elbląski.

Jeziorak to raj dla wędkarzy – dzięki czystym wodom w jeziorze żyje mnóstwo gatunków ryb. Biorą tu między innymi sumy, liny, sandacze, węgorze i karpie.

Atrakcję dla turystów stanowią też wyspy na Jezioraku, z Wielką Żuławą na czele. To największa śródlądowa wyspa w Polsce, w latach 70. kręcono tam film „Gniazdo”, przedstawiający początki państwa polskiego. Inna ciekawa wyspa to Polajńska Kępa, na której gnieżdżą się kormorany, czaple i żurawie. Jeziorak w ogóle jest świetnym miejscem dla ornitologów, chcących podglądać życie wodnego ptactwa.

Sprawdź oferty noclegów w mieście i w okolicy Iławy, wejdź: Noclegi w Iławie

Wilczy Szaniec


W miejscach wywierających największe wrażenie trudno nie uwzględnić Wilczego Szańca. Dawna kwatera główna Hitlera położona jest w lasach w miejscowości Gierłoż niedaleko Kętrzyna. Pobyt w tym miejscu może przyprawić o lekki dreszczyk grozy, przypomina o tragicznych wojennych wydarzeniach i o jednym z najbardziej znienawidzonych ludzi.

Na turystów czekają ponure pozostałości bunkrów, które tworzyły małe miasteczko. Składało się na nie dwieście budynków: schrony, baraki, lotniska, dworzec kolejowy, elektrownie, wodociągi i centrale. Poza Hitlerem przebywali tu najwyżsi dostojnicy Trzeciej Rzeszy… Toczyło się tu normalne życie, o którym doskonale opowiadają przewodnicy oprowadzający po Wilczym Szańcu.

Pola Grunwaldzkie


Pozostańmy jeszcze w historycznym klimacie, przenieśmy się jednak do czasów średniowiecza i roku, w którym rozegrała się jedna z największych bitew ówczesnej Europy. Na polach Grunwaldu stanęli naprzeciwko siebie Krzyżacy, wspierani przez kwiat zachodniego rycerstwa, i Polacy. Po stronie Jagiełły walczyli między innymi uważani za pół-pogan Litwini oraz dzicy Tatarzy. Wynik tej potyczki jest nam doskonale znany. Wizyta w miejscu, które zapisało się na kartach naszej historii, na pewno zrobi duże wrażenie na turystach.

Zwycięstwo upamiętnia ogromny pomnik, składający się z trzech części: granitowego obelisku, jedenastu trzydziestometrowych masztów, symbolizujących sztandary polskich i litewsko-ruskich chorągwi oraz amfiteatru. W amfiteatrze znajdują się pomieszczenia muzeum, sala kinowa i mapa, która przedstawia ustawienie wojsk.

Na polach Grunwaldu każdego roku organizowana jest wielka inscenizacja bitwy – i choć każdy z góry zna jej wynik, to każda jej edycja przyciąga coraz większą liczbę widzów.

Uzdrowisko Gołdap


Mazury nie kojarzą się leczeniem uzdrowiskowym, a jednak w regonie znajduje się miasto mające taki status. To oczywiście Gołdap, której naturalnymi walorami są borowina, wody mineralne oraz powietrze uważane za najczystsze w naszym kraju. Czym jeszcze szczyci się miasto?

Będąc w Gołdapi warto pójść do tężni solankowych, będących jednym tego typu obiektem w regionie. Spacer nie tylko zaspokoi ciekawość, ale świetnie wpłynie na zdrowie. Unosząca się w powietrzu solanka bogata jest bowiem w takie pierwiastki jak jod, sód, potas, magnez i żelazo. Warto skorzystać też z właściwości tutejszych wód mineralnych – można ich spróbować nowo wybudowanej pijalni, w której znalazło się również miejsce na grotę solną i mini tężnię. Do kompleksu uzdrowiskowego należy też park zdrojowy. Alejki prowadzą do promenady, miejskiej plaży i molo, znajdującego się przy Jeziorze Gołdap.

Szukasz noclegów w mieście? Wejdź i zobacz: Noclegi w Gołdapi

Góra Dylewska


Na Mazurach nie ma gór? Oczywiście, że są! Najwyższe wzniesienie w regionie, Góra Dylewska, wznosi się na wysokość 321 metrów n.p.m. Znajduje się na terenie Wzgórz Dylewskich, jednego z najbardziej urzekających obszarów w regionie. Biegnie tędy sieć szlaków spacerowych i rowerowych, a podczas wędrówek można przyglądać się krajobrazom stworzonym przez lodowiec

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."