Zobacz także

Dni Mikołajek 2019 już w ten weekend!

A A

dni mikołajek,  wydarzenia mikołajki

Pierwszy weekend lipca w Mikołajkach upłynie pod znakiem świetnej zabawy. Już w piątek rozpoczyna się święto miasta – Dni Mikołajek 2019 będą wypełnione atrakcjami.

Tegoroczna edycja Dni Mikołajek rozpocznie się w piątek 5 lipca i potrwa do niedzieli 7 lipca. W tym czasie na mieszkańców miasta i wypoczywających na Mazurach turystów czeka moc atrakcji. Największa to koncert gwiazdy – zespołu Enej.

Grupa powstała w 2002 roku w Olsztynie, ale największą popularność zdobyła w 2011 roku, kiedy zespół wystąpił w pierwszej edycji programu „Must be the Music”, którą wygrał. Od tego czasu koncerty zespołu Enej przyciągają rzesze fanów. Artyści występowali podczas największych polskich festiwali, takich jak Przystanek Woodstock, Open’er Festival, Jarocin Festiwal, KFPP w Opolu, TOPtrendy Festiwal, Sopot Top of the Top Festival oraz Polsat Super Hit Festiwal. Przed publicznością w Mikołajkach Enej zaprezentuje się w najbliższy piątek!

Drugiego dnia, dzięki festiwalowi kulinarnemu „Rybkę na zdrowie”, będzie można spróbować mazurskich przysmaków. Głównie rybnych, ale pyszna, świeżo złowiona i przygotowana ryba nie ma sobie równych!

Kulminacyjny punkt obchodów przypadnie na późny wieczór – wydarzenia przeniosą się nad jeziora, gdyż w programie znalazła się widowiskowa parada jednostek wodnych. Zazwyczaj biorą w niej udział różnej wielkości łodzie, a całość zabezpieczają ratownicy oraz służby mundurowe. Po paradzie będzie miało miejsce tradycyjne wodowanie Króla Sielaw, a na samym końcu pokaz fajerwerków.

Niżej prezentujemy godzinowy program wydarzeń Dni Mikołajek 2019


5 lipca, piątek
(pl. Wolności – duża scena)
18:00 Oficjalne otwarcie – powitanie gości
18:10 Jubileusze małżeńskie
18:30 Koncert zespołów miast partnerskich
19:00 Koncerty zespołów Sznaps i Free Generation z Mikołajek
20:30 Koncert zespołu Enej

6 lipca, sobota
(pl. Wolności – duża scena)
10:00 XII Mazurski Festiwal Rybny „Rybkę na zdrowie”
19:30 koncert HLA 4 Transplant
23:00 Muzyczna Noc w Mikołajkach: The Voice Band (Monika Pilarczyk | Martyna Pawłowska | Kamil Bijoś)
(przesmyk jezior – mosty)
21:00 Parada jednostek wodnych
22:00 Wodowanie Króla Sielaw
22:30 Pokaz fajerwerków

7 lipca, niedziela
(pl. Centrum Kultury „Kłobuk”)
12:00–18:00 Splash of Colours, animacje Meloradia i strefa aktywności rowerowej, animacje dla dzieci
(pl. Wolności )
12:00 Koncerty Orkiestry Dętej z Poddębic

Interesuje cię weekend w mieście? Wejdź i zobacz: Noclegi w Mikołajkach

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."