Zobacz także

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w regionie

A A

dni otwarte funduszy europejskich

Zobacz również

Muzeum Twierdzy Boyen
Turystyczna 1

Przyszedł czas, by pochwalić się tym, jak Warmia i Mazury wykorzystały fundusze przyznane przez Unię Europejską. Podczas najbliższego weekendu obiekty i instytucje, które korzystały z dotacji, przedstawią efekty. Szykuje się sporo ciekawych wydarzeń – niżej przedstawiamy kilka najbardziej interesujących.

Z okazji Dnia Funduszy Europejskich swoje podwoje otwiera ełcki Park Naukowo-Technologiczny. Turyści i mieszkańcy miasta będą mogli wziąć udział w Pikniku Druku 3D – w tym roku na trójwymiarowej drukarce zostanie wydrukowana Ełcka Kolejka Wąskotorowa. Oprócz tego na gości imprezy będzie czekać wystawa poświęcona Enigmie i polskim matematykom, którzy złamali jej kod. Piknik został zaplanowany na dwa dni – 19 i 20 maja (wstęp jest wolny).

Ciekawą propozycję znajdziemy również w Piszu, gdzie 19 maja czeka nas bezpłatne zwiedzanie piskiej wieży ciśnień. Jest to jeden z ważniejszych zabytków miasta. Wybudowano ją w 1907 roku – swoją funkcję pełniła przez kolejne 90 lat (aż do r. 1992). Kilka lat temu została zrewitalizowana, stworzono tu taras widokowy oraz otwarto restaurację.

W Giżycku Dni Funduszy Europejskich będą okazją do bliższego poznania Ekomariny oraz Twierdzy Boyen. Podczas spaceru po porcie będzie można zwiedzić kapitanat, zajrzeć na posterunek policji, do bosmanatu, a na koniec obejrzeć wieżę i taras widokowy. Z kolei w Twierdzy Boyen czekać będzie przewodnik, który pokaże Laboratorium Prochowe, wozownię oraz Pawilon Wystawowy. W tym roku Dni Funduszy Europejskich łączą się w Giżycku z Nocą Muzeów – 20 maja będzie więc naprawdę ciekawym dniem.

Warto wybrać się też do Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie, gdzie 20 maja zostanie zorganizowany pchli targ. Na straganach będzie można kupić rękodzieło, a na dzieci czekać będą zajęcia plastyczne i techniczne. W programie także rekonstrukcja historyczna bitwy napoleońskiej oraz wieczorny pokaz tańca z ogniem.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."