Muzeum Archeologiczno-Historyczne  (Muzea)

Bulwar Zygmunta Augusta 11 Elbląg

Muzeum Archeologiczno-Historyczne
telefon

232... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM

  Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu powstało w 1954 roku, a jego początkiem były odnalezione po wojnie zbiory Muzeum Miejskiego, które zostało założone w 1864 roku. Na początku swej działalności Muzeum Archeologiczno-Historyczne miało swoją siedzibę w zabytkowych kamienicach przy ulicy Wigilijnej. Jednak ze względu na zły stan budynków zostało przeniesione do gmachu elbląskiego Gimnazjum, będącego kiedyś częścią podzamcza.   Obecnie w muzeum można podziwiać nie tylko spuściznę Muzeum Miejskiego, ale również eksponaty podarowane przez inne instytucje oraz zabytki pochądzce z badań archeologicznych, które prowadzi elbląskie muzeum. Należą do nich chociażby pozostałości wikińskiej osady Truso czy znaleziska z cmentarza gockiego w Weklicach. Celem muzeum jest też gromadzenie informacji dotyczących historii Elbląga i jego okolic.   Godziny otwarcia (01.05-30.09): wtorek - niedziela: 9.00-17.00 sobota (od 16.06. do 31.08.): wstęp wolny niedziela (od 01.09 do 15.06.):...

strona www:

Noclegi w okolicy

zwiń

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."