Centrum Sztuki Galeria EL  (Muzea)

Kuśnierska 6 Elbląg

Centrum Sztuki Galeria EL
telefon

232... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM

Galeria EL mieści się w zabytkowym budynku dawnego kościoła p.w. Najświętszej Marii Panny. Początki tego ośrodka sięgają 1961 roku, kiedy Gerard Kwiatkowski i Janusz Hankowski wystawiają tu swoje prace. Później organizowano tu Biennale Form Przestrzennych. Był to eksperyment łączący integrację sztuki z techniką. Uczestnikom pozostawiano pełnię artystycznej swobody. Stopniowo w wydarzenie włączały się przedstawiciele filmu i muzyki, dzięki czemu tworzono nowe formy. Obecnie Galeria El jest nie tylko miejscem, w którym można podziwiać nowoczesną sztukę. Organizowane są tu też koncerty muzyki jazzowej, yassowej, poważnej oraz poezji śpiewanej. Odbywa się tutaj najstarszy w mieście festiwal"Noce pod księżycem a może pod dwoma - Elbląskie Spotkania z Poezją Śpiewaną", organizowane są prelekcję i wystawy czasowe. Poprzez warsztaty i zajęcia dla dzieci i młodzieży Galeria EL spełnia też misję edukacyjną. Godziny otwarcia: poniedziałek - sobota: 10:00 - 18:00 (w sezonie zimowym 10:00...

strona www:

Noclegi w okolicy

zwiń

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."