Wyciąg narciarski Góra Chrobrego  (Wyciągi narciarskie)

Bolesława Chrobrego 34 Elbląg

Wyciąg narciarski Góra Chrobrego
telefon

501... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM

Stacja narciarska "Góra Chrobrego" położona jest w otulinie elbląskiego lasu Bażantarnia. Bażantarnia (nazwa wzięła sie od wielu ptaków żyjących tam) to zabytkowy park leśny położony na skraju Wysoczyzny Elbląskiej. W parku znajduje sie kilka oznakowanych tras turystycznych, są pomniki przyrody, jest restuaracja, młyn wodny i nawet pałac. Przez park przepływa Srebrny Potok. Bażantarnia, Srebrny Potok, Góra Chrobrego - co za nazwy! Aż chce się odkryć te miejsca. Stacja położona jest zaledwie 10 min. od centrum Elbląga oraz 45 min. od Trójmiasta. Stok jest przygotowany na przyjazd wielu osób. Przy Stacji znajdują się 2 parkingi na 400 miejsc. Cały stok jest oświetlony, a trasy są naśnieżane i ratrakowane. W ofercie: - wyciąg 410 m - 4 wyciągi orczykowe o długości 410 m, 200 m, 130 m, 90 m - trasy narciarstwa biegowego - snowpark o powierzchni 1900 m2 -  szkoła narciarstwa i snowboardu - wypożyczalnia sprzętu narciarskiego (narty zjazdowe i biegowe) oraz snowboardowego -...

strona www:

Noclegi w okolicy

zwiń

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."