Domek letniskowy na MAZURACH koło Ełku  (Domki)

Sosnowa 3 Woszczele

Domek letniskowy na MAZURACH koło Ełku
ceny od
380.00 PLN
telefon

534... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM
standard

Witamy i zapraszamy na Mazury do naszego domu letniskowego z piękną posesją.  Ładny, czysty i zadbany domek letniskowy zlokalizowany jest we wsi Woszczele 7 km od Elku nad jeziorem Sawinda Wielka. Okolica jest cicha i spokojna, w pobliżu lasy, do piaszczystej plaży z łagodnym zejściem ok. 150 metrów.  Murowany, piętrowy dom z tarasem przystosowany jest na pobyt maksymalnie 10 osób. Znajduje się na ogrodzonej posesji. Na działce jest parking na 2-3 samochody.  Do dyspozycji gości zadaszona wiata z dużym stołem, meble ogrodowe, leżaki, ławka bujana, wygodny hamak, stół do ping - ponga, dart, grill, radio, TV oraz łódź wiosłowa. Dla dzieci piaskownica, huśtawka, domek ze zjeżdżalnią i 2 rowery młodzieżowe. W domu znajduje się również kominek z rozprowadzeniem ciepła do wszystkich pomieszczeń. Opis domu PARTER ■ salon z kuchnią wyposażony w kominek (tapczan 2-os)  ■ pokój sypialny (2 łóżka 1-os.)  ■ łazienka (WC + prysznic) ■ kuchnia...

strona www:

Zapytaj o ofertę

Pobyt w dniach: do:
kod z obrazka: Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
ilość osób: ilość pokoi:
imię i nazwisko:
telefon:
e-mail:

Restauracje w okolicy

zwińzobacz wszystkie

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."