Muzeum Kropli Wody  (Muzea)

11 Listopada 2 Ełk

Muzeum Kropli Wody
telefon

621... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM

Muzeum Kropli Wody znajduje się w zabytkowej wieży ciśnień w Ełku. Przy muzeum znajdują liczne pompy strażackie, gąsiory oraz specjalistyczne urządzenia przeciwpożarowe z dawnych czasów. Obiekt powstał w 1895 roku i dzięki niemu całe miasto zaopatrywano w wodę. Z zabytkowej wieży korzystano ponad osiemdziesiąt lat, dopiero w latach 70-tych wybudowone nowoczesny system wodociągowy. W Muzeum Kropli Wody wiszą liczne fotografie miasta Ełk z przełomu XIX i XX wieku. Obecnie Muzeum Kropli Wody w Ełku udostępnione jest dla turystów. Obiekt jest podświetlany dlatego też budynek wygląda bardzo atrakcyjnie również nocą. Wiele lat temu Wieża Ciśnień zaopatrywała miasto w wodę, którą pozyskiwano ze studni głębinowych znajdujących się w lesie. Następnie wodę gromadzono w zbiorniku retencyjnym po czym tłoczono ją przewodem mającym aż siedem kilometrów właśnie do wieży. Tam wynoszona na maskymalną wysokość woda nabierała dopowiedniego cisnienia i płynęła do mieszkańców Ełku. Godziny otwarcia:...

strona www:

Restauracje w okolicy

zwińzobacz wszystkie

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."