Skansen pszczelarski  (Muzea)

Wąski Tor 1 Ełk

Skansen pszczelarski
telefon

610... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM

Największe i najludniejsze na Mazurach Ełk jest właśnie takim miastem. Jest i duży i ludny. Do tego sporo tam się dzieje i jest co zobaczyć. Miasto znajduje się w centrum Zielonych Płuc Polski. Jego toczenie jest piękne. Leży na Pojezierzu Ełckim, nad jeziorem Ełckim, jeziorem Sunowo i rzeką Ełk. W obrębie miasta znajdują się jeszcze dwa niewielkie jeziora: Selmęt Mały i Szyba. Zabytków do zobaczenia w Ełku jest wiele. Warto wymienić choćby: - największy i najstarszy kościół Ełku, zbudowany w latach 1847-50, pierwotnie ewangelicki, po 1945 katolicki - Kościół Najświętszego Serca Pana Jezus - neogotycką katedrę św. Wojciecha zbudowaną w 1893 roku - ruiny XV-wiecznego zamku krzyżackiego na wyspie jeziora Ełckiego, który w swoim czasie był wiezięniem - jedną z najlepiej zachowanych wież ciśnień na Mazurach, wybudowana w 1895 roku (obecnie Muzeum Kropli Wody) - żelbetowy most drogowy przez jezioro Ełckie zbudowany w 1910 roku Nie zapomnijcie oczywiście o Ełckiej Kolei...

strona www:

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."