Ełcka Kolej Wąskotorowa  (Zabytki)

Wąski Tor 1 Ełk

Ełcka Kolej Wąskotorowa
telefon

610... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM

Ełcka Kolej Wąskotorowa zapewni Wam podróż nieśpieszną. Przyjeżdżając więc do Ełku zostawcie pośpiech daleko za sobą i wczujcie się w klimat dawnych lat, kiedy po torach jeździły kolejki ukryte w tumanach pary, gwiżdżące i posapujące. Czeka na Was malownicza trasa stylowymi wagonikami. Wsiadajcie, ciuchcia już rusza...

  Nostalgia za parą Koniec tzw. "epoki pary" nastąpił w latach 1950-1960. Wówczas więszość światowych fabryk lokomotyw parowych zaprzestała produkcji maszyn tego typu. Lokomotywy parowe zostały zastąpione przez spalinowe i elektryczne. I co ciekawe, w latach sześćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i w Niemczech zaobserwowano pewne zjawisko - "nostalgię za parą". Uświadomoniono sobie, że czasy uroczych kolejek parowych nie wrócą. A najczęściej to, co przeminęło, wzrusza nas i z przyjemnością sięgamy w te czasy pamięcią. Ełcka ciuchcia Ełcka Kolej Wąskotorowa miała dużo szczęścia biorąc pod uwagę to, że przetrwała obie wojny światowe i nawet dzisiaj jest atrakcją dla turystów odwiedzających Warmię i Mazury. Wybudowana została w latach 1910-1917. W 1992 r. wpisano ją do rejestru zabytków. Stała się "żywym muzeum techniki". Oferuje przejazdy grupowe i indywidualne stylowymi wagonikami, pikniki, zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa, hali lokomotywowni i taboru,...

strona www:

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."