Ełk - 7 miejsc, które warto zobaczyć

Ełk - 7 miejsc, które warto zobaczyć

Dlaczego trzeba przyjechać do Ełku? Odpowiedź może być tylko jedna – tu jest pięknie! Na turystów czeka urocze pojezierze, którym biegną liczne szlaki rowerowe i piesze. W samym mieście także jest kilka ciekawych miejsc. Niżej polecamy zakątki, które warte są zobaczenia.

Chociaż Ełk jest miastem z tradycjami i długą historią, to miejscowe zabytki odzwierciedlają to tylko w niedużym stopniu. Stare zabudowania wielokrotnie niszczono i odbudowywano, więc turyści mogą oglądać tu budynki głównie z XIX i XX wieku. Chociaż w Ełku nie ma wielu monumentalnych budowli, to nie brakuje ciekawych miejsc, które powinny spodobać się turystom.

Muzeum Kropli Wody

Muzeum Kropli Wody zajmuje wnętrze zabytkowej wieży ciśnień. Obiekt znajduje się na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Kajki – turyści na pewno go nie przeoczą, w końcu to jeden z najwyższych budynków w mieście. Wieżę ciśnień wybudowano w 1895 roku, stanowiła jeden z elementów systemu zaopatrujących mieszkańców miasta w wodę. Już dawno nie pełni tej roli – jest za to jedną z największych atrakcji miasta. Dzięki odnowionej elewacji strzelista wieża ciśnień to miły dla oka widok. Wewnątrz znajduje się wspomniane wcześniej Muzeum Kropli Wody, gdzie zachowano dawne maszyny a oprócz tego dawne przedmioty codziennego użytku oraz galerę zdjęć, na których widać Ełk z początku XX wieku.

Promenada nad Jeziorem Ełckim

Jezioro Ełckie to akwen, który leży w granicach miasta. Właśnie tutaj wiosną, latem i wczesną jesienią w dużej mierze toczy się życie kulturalne miasta. Skupia się ono głównie wokół dobrze zagospodarowanej promenady, będącej sceną wielu imprez plenerowych. Turystów kuszą puby i restauracje, w których można spróbować świeżej mazurskiej ryby. Spacerując promenadą każdy dotrze w końcu do zabytkowego mostu – łączy on brzeg jeziora z leżącą na nim wyspą. Warto tam pójść, aby zobaczyć ruiny zamku krzyżackiego wybudowanego przez Ulricha von Jungingena.

Zamek krzyżacki

Zamek w Ełku przeszedł naprawdę wiele, o czym świadczą ruiny, jakie z niego pozostały. Drewnianą warownię wybudował Ulrich von Jungingen w czasach, gdy zajmował urząd komtura Baugi. Prace trwały od 1398 do 1406 roku. Kilka lat po Grunwaldzie zamek został zburzony, na jego miejscu wzniesiono jedna kamienne fortyfikacje. Legendy mówiły, iż można było przejść z niego do miasta tunelem, który biegł po dnie jeziora. Dzisiaj do ruin zamku również można dojść suchą stopą, korzystając ze stuletniego zabytkowego mostu.

Katedra św. Wojciecha

Katedrę wybudowano w 1893 roku w stylu neogotyckim. Świątynia przetrwała obie wojny światowe właściwie w nienaruszonym stanie. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wyposażenie kościoła, na które składają się gotyckie przedmioty sakralne oraz kopia figury Matki Bożej Fatimskiej, którą sprowadzono z Portugalii w 1990 roku.

Park Mikołaja Kopernika

Park znajduje się niedaleko Jeziora Ełckiego, nad rzeką Ełk. To miejsce świetnie nadaje się do zabawy i odpoczynku. Przygotowano tu kilkadziesiąt ławek – na jednej z nic siedzi sam Mikołaj Kopernik. Jednak nie to jest najważniejsze, bo najciekawsza jest jego konstrukcja, nawiązująca do Układu Słonecznego i gwiazdozbiorów. Podczas spaceru warto odnaleźć Słońce i oraz planety, które oznaczone zostały granitowymi kulami w różnych kolorach. Przy każdej znajduje się tabliczka ze szczegółowymi informacjami. Na najmłodszych czekają place zabaw o kształcie dwóch znanych gwiazdozbiorów – Wielkiej i Małej Niedźwiedzicy.

Ełcka Kolej Wąskotorowa

Każdy ma coś z dziecka, a przejażdżka starym pociągiem to naprawdę świetna zabawy. Dlatego podczas wypoczynku w mieście warto wybrać się w podróż Ełcką Kolejką Wąskotorową. Została zbudowana w latach 1910-17, obecnie to żywe muzeum techniki, gdzie można obejrzeć stary tabor kolejowy oraz Muzeum Kolejnictwa. Latem ciuchcia jeździ do miejscowości Sypitki – to prawdziwa podróż w starym, nostalgicznym stylu.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

Hejnał usłyszymy nie tylko w Krakowie. Codziennie w południe hymn miasta rozbrzmiewa z wieży kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Budowę ukończono w 1850 roku, ale jego obecny wygląd to zasługa przebudowy, która miała miejsce 1925 roku. Wewnątrz zwracają uwagę przede wszystkim witraże ze scenami z życia Jezusa oraz kaszubsko-mazurskie ornamenty.

 

fot. larsjuh (Flickr.com CC BY 2.0)

 

Następny artykuł 5 pomysłów na majówkowy...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!