Zobacz także

Ełk zaprasza na zimową edycję RUNMAGEDDONU

A A

runmageddon na mazurach,  runmageddon ełk

Runmageddon powraca na Warmię i Mazury! Już w lutym odbędzie się zimowa edycja tych najbardziej ekstremalnych zawodów – organizatorzy obiecują jeszcze więcej doznań.

Do tej pory na Mazurach odbywały się letnie i jesienne edycje zawodów. Ale tym razem czeka nas coś nowego – 18 lutego 2017 w Ełku odbędą się dwie ekstremalne konkurencje Zimowy Runmageddon Classic i Zimowy Nocny Runmageddon Rekrut.

Organizatorzy liczą na odpowiednią pogodę, czyli trzaskający mróz, przeszywający wiatr i lód. Uczestnicy będą musieli pokonać dwanaście kilometrów i mordercze przeszkody, jakim sprostają tylko najtwardsi. Runmageddon to prawdziwe wyzwania i próba charakteru nawet dla tych osób, które uważają, że są świetnie przygotowani kondycyjnie.

Jeśli komuś wydaje się że Zimowy Runmageddon Classic jest wyzwaniem, to co powie na Nocnego Zimowego Rekruta? Chociaż dystans jest o połowę krótszy (wynosi 6 kilometrów), to pokonają go tylko prawdziwi śmiałkowie. Czeka ich bowiem aż trzydzieści wymagających przeszkód, a dodatkowy, utrudnieniem będą panujące wokół egipskie ciemności.

Wzorem poprzednich edycji, również podczas lutowej edycji będzie działać Miasteczko Festiwalowe oraz specjalny Runmageddon Kids, czyli biegi dla dzieci w wieku od 4 do 11 lat, odbywające się na dystansie kilometra.

Zapisy już ruszyły – więcej informacji na stronie Runmageddonu (runmageddon.pl).

Czym jest bieg Runmageddon?

Runmageddon to największy cykl ekstremalnych biegów przez przeszkody w Polsce. Organizatorami imprezy są Fundacja Runmageddon oraz firma Extreme Events. Wydarzenie nastawione jest na dobrą zabawę – uczestnicy muszą wspinać się, czołgać, skakać, brnąć w błocie, mierzyć się z wodą i ogniem.

Imprezy pod szyldem Runmageddonu odbywają się w formułach Intro (3 km i +15 przeszkód), Rekrut (6km i +30 przeszkód), Classic (12km i + 50 przeszkód) oraz Hardcore (21km i +70 przeszkód).

Źródło: runmageddon.pl

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."