Zobacz także

Festiwal filmowy w Kętrzynie - „Walkirie Filmowe”

A A

walkirie filmowe kętrzyn,  festiwal filmowy kętrzyn

Zobacz również

W Kętrzynie odbędzie się Festiwal Filmów Historycznych i Wojennych „Walkirie Filmowe”. Impreza startuje już w najbliższy weekend 20-21 lipca 2018 r.

Festiwal nawiązuje do znanych z mitologii nordyckiej Walkirii, córek Odyna, które przedstawiane są jako piękne wojowniczki na koniach lub wilkach, uzbrojone we włócznie i tarcze. To również analogia do wydarzeń z 20 lipca 1944 r., czyli zamachu na Adolfa Hitlera, dokonanego w Wilczym Szańcu.

„Walkirie Filmowe” zostaną zorganizowane już po raz trzeci. I podobnie jak podczas poprzednich edycji będą łączyły muzykę z filmem.

Koncertowy piątek


W piątek, 20 lipca fani mocnego uderzenia zaproszeni są do kętrzyńskiego amfiteatru na koncert Offensive of Rock. W tym roku zagrają zespoły Dr Misio i Strachy na Lachy. To wydarzenie na stałe wpisało się do repertuaru fanów muzyki rockowej. Dość wspomnieć, że w ubiegłych latach w koncercie Offensive of Rock grali m.in.: Luxtorpeda, Kabanos, Cochise, Centrala 57, Armia, Proletaryat, Farben Lehre, Analogs, Forteca, Krusher i inni.

Sobota z filmem


Sobota, 21 lipca upłynie pod znakiem filmu. Podczas tegorocznej edycji „Walkirii Filmowych” zaprezentowane zostaną projekty o tematyce historycznej i wojennej, zarówno fabularne, jak i dokumentalne, m.in. „Zgoda”, „Wołyń”, „Ptaki śpiewają w Kigali”, „Człowiek z magicznym pudełkiem”, „Z dala od orkiestry”, fragmenty nowego filmu „Kamerdyner”. Interesującym projektem jest „Wojna i ja”, serial realizowany w technice animacji lalkowej, pokazujący tragedię wojny widzianą oczyma dzieci.

Wśród gości festiwalu, którzy zapowiedzieli swoją obecność, znajdą się twórcy: producenci, reżyserzy, operatorzy, montażyści zaangażowani w produkcję tych filmów. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami polskiego kina: reżyserką Joanną Kos-Krauze („Ptaki śpiewają w Kigali”), autorką scenariuszy Małgorzatą Sobieszczańską („Zgoda”), producentką Olgą Bieniek („Kamerdyner”, „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”), producentką animacji Iwoną Buchcic („Wojna i ja”), montażystą Marcinem Kotem-Bastkowskim („Potop Redivuivus”, „Ogniem i mieczem”, „Bitwa Warszawska 1920”), Adamem Zdunkiem z Fundacji Camerimage, przedstawicielem producenta dokumentalnego filmu „Z dala od orkiestry” i innymi.

Wszystkie wydarzenia filmowe odbywają się w Kinie Gwiazda w Kętrzynie, wstęp na projekcje i dyskusje – wolny.

Gala piosenki i muzyki filmowej


Festiwal zakończy uroczysta gala piosenki i muzyki filmowej w sobotę 21 lipca o godz. 19:00 w kętrzyńskim amfiteatrze. Znane szlagiery z filmów wojennych i historycznych zaśpiewają m.in.: Grażyna Szapołowska, Olga Borys, Marcin Kwaśny, Dariusz Kordek i Emilian Kamiński. Z zespołem Dr Misio wystąpi też Arkadiusz Jakubik.

Szlagiery z filmów i seriali „Wojna domowa”, „Stawka większa niż życie”, „07 Zgłoś się”, „Alternatywy 4”, „Noce i dnie” i inne utwory w wykonaniu aktorów i Orkiestry Ole zagwarantują mieszkańcom Kętrzyna i gościom udany wieczór. Wstęp na galę, podobnie jak na wszystkie wydarzenia festiwalowe – wolny.

Podobnie jak w ubiegłym roku Festiwal „Walkirie filmowe” znalazł się na letniej trasie radia Zet Cafe, a wydarzenia festiwalowe będą transmitowane przez tę stację.

Więcej informacji o festiwalu – filmowa.walkiria.com.pl.

Przed wyjazdem na festiwal koniecznie zobacz ofertę noclegową w mieście, wejdź: Noclegi w Kętrzynie

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."