Zobacz także

Giżyckie Regaty Żeglarskie „Rząd - Samorząd” już po raz 20!

A A

regaty giżycko,  regaty na jeziorze niegocin,  regaty wilkasy

Zobacz również

W tym roku przypada jubileuszowa 20. edycja Giżyckich Regat Żeglarskich „Rząd – Samorząd”. Z tej okazji szykuje się ciekawe sportowe widowisko.

Regaty zostaną rozegrane w sobotę 11 maja na jeziorze Niegocin, bazą będzie port AZS COSA Wilkasy.

W imprezie tradycyjnie udział wezmą reprezentacje ministerstw, instytucji rządowych i klubów parlamentarnych, samorządowcy z Warmii i Mazur oraz innych regionów Polski, przedstawiciele miast partnerskich i zaprzyjaźnionych i oczywiście załogi samorządowe z reprezentacją organizatorów – Miasta Giżycka, Powiatu Giżyckiego oraz Gminy Giżycko, koordynatora tegorocznej edycji.

Uczestnicy będą się ścigać na jachtach typu Omega. Najlepsze załogi otrzymają okolicznościowe statuetki i nagrody, przewidziano też nagrody specjalne.

Jubileuszowa edycja regat to nie jedyna okazja do świętowania. W 2019 roku mija 200 lat od powołania Generalnej Dyrekcji Dróg i Mostów w Królestwie Polskim, Centralnej Administracji Drogowej, której kontynuatorem działań jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W imprezie wystartują oczywiście przedstawiciele i tej instytucji – pracownicy gdańskiego oddziału powalczą o miano najlepszej żeglarskiej ekipy.

Program regat:


9.30 – przyjazd załóg uczestniczących w regatach, potwierdzenie startu, losowanie jachtów w Biurze Regat.

10.00 – oficjalne otwarcie regat (amfiteatr na plaży gminnej w Wilkasach):
• powitanie,
• prezentacja załóg,
• podniesienie bandery,
• odprawa sterników.

11.00 – wypłynięcie z portu.

11.30 – start regat: cztery wyścigi klasyfikowane po trasie przedstawionej przez sędziego głównego i podanej na odprawie sterników. Do klasyfikacji zaliczane są czasy trzech najlepszych biegów każdej z załóg.
UWAGA: W przypadku niekorzystnych warunków wietrznych zostanie rozegrany jeden wyścig dystansowy na pagajach.

15.00 – spłynięcie do portu.

16.00 – uroczyste podsumowanie regat (amfiteatr na plaży gminnej w Wilkasach):
• ogłoszenie wyników przez sędziego głównego regat,
• wręczenie nagród i dyplomów,
• zakończenie regat.

Planujesz wypoczynek w mieście i szukasz ofert pobytowych? Wejdź i zobacz: Noclegi w Giżycku

Źródło: Urząd Miasta w Giżycku

fot. claxon2 / Pixabay.com CC0

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."