Wieża Ciśnień w Giżycku  (Zabytki)

Warszawska 37 Giżycko

Wieża Ciśnień w Giżycku
telefon

503... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM

Wieżę wybudowano w 1900 r. w stylu neogotyckim - czerwona cegła rzuca się natychmiast w oczy. Nazywana była Wodną Wieżą Wasserturm. Służyła wodociągom miejskim aż do 1996 roku.

Siostrzana wieża tej giżyckiej znajduje się w Gołdapi. Jej przeznaczenie jest dokładnie takie samo, jak siostry z Giżycka. 129 stopni do raju Wieża znajduje się 162 m nad poziomem morza. Urządzono w niej uroczą kawiarnię ze smakowitymi ciastami, pyszną kawą i zabawnym hasłem przy barze "Wyjdź na taras i wróć zaraz". oraz lokalne mini muzeum z dokumentami, zdjęciami i przedmiotami, dzięki którym choć w niewielkim stopniu dowiemy się, jak żyli mieszkańcy Giżycka i okolic. Jednak to, co jest najwspanialsze, znajduje się oczywiście na samej górze - taras widokowy. Wejście na górę zapewniają kręte schody o 129 stopniach. Leniuchy mogą skorzystać z windy. Jaki widok rozciąga się z tarasu! Zapiera dech w piersiach. Jezioro Niegocin i kołyszące się na nim łódki, lasy, samo zielone miasto. Nie do opisania - do zobaczenia! Na koniec naszego zwiedzania, warto kupić sobie Certyfikat zdobycia Wieży Ciśnień - sklepik na parterze. W końcu zasłużyliśmy na niego pokonując 129 stopni;)...

strona www:

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."