Most Obrotowy na kanale Łuczańskim

Most Obrotowy na kanale Łuczańskim
ocena
(ocena 0 / 5, 0 opinii)
strona www
http://

Lokalizacja

Most Obrotowy na kanale Łuczańskim w Giżycku został zbudowany w 1889 roku i miał łączyć miasto z Twierdzą Boyen. Była to unikatowa konstrukcja gdyż ówcześni inżynierowie zastosowali innowacyjne rozwiązanie jakim było ruchome przęsło, dzięki któremu most można było zwodzić w bok, a nie do góry. To rozwiązanie sprawiło, że ważący ponad 100 ton most może być obracany przez jednego człowieka.

Most obrotowy został zniszczony w 1943 roku, kiedy wycofujące się wojska niemieckie wysadziły go w powietrze. Jednak po wojnie most odbudowano. W latach 60. konstrukcję wyposażono w napęd elektryczny. Zbyt szybkie otwieranie mostu powodowało uszkodzenia nabrzeża i samej konstrukcji, dlatego do 1993 roku był on unieruchomiony. W tym samym roku przeprowadzono też remont generalny i przywrócono ręczny mechanizm otwierania.

Most otwierany jest według rozkładu rejsów statków Żeglugi Mazurskiej, a od 1 listopada do 31 marca jest zamknięty dla ruchu wodnego. Dla turystów przygotowano specjalną pamiątkową pieczęć, która jest potwierdzeniem obecności na moście. Jej odcisk można uzyskać u operatora przeprawy.