Zobacz także

Giżycko Baroque Festival 2017

A A

imprezy w giżycku,  giżycko baroque festival

W najbliższą sobotę w Giżycku odbędzie się wielkie muzyczne widowisko. To koncert w ramach Giżycko Baroque Festival zatytułowany „Bajkowy barok”. Początek o godzinie 21:00.

Podczas najbliższej edycji Giżycko Baroque Festival giżycka publiczność zagłębi się w świat bajek Krasickiego. Wszystko dzięki spektaklowi „KraSic!ki Bajki?”, który wyreżyserował Tomasz Raczkiewicz.

Inspiracją dla powstania tego widowiska były bajki Ignacego Krasickiego, słynnego rezydenta zamku w Lidzbarku Warmińskim. Epoka, w której tworzył, doskonale koresponduje z dziełami muzycznymi pochodzącymi z okresu baroku. Podczas sobotniego koncertu będzie można zobaczyć formację Masovia Baroque Orchestra. Artyści wykonają arie oraz zaprezentują wspaniałe barokowe tańce i muzykę.

Wystąpią:
Tomasz Raczkiewicz – kontratenor, reżyseria, koncepcja
Barbara Gutaj-Monowid – sopran
Masovia Baroque Orchestra
Tancerze Teatru Wielkiego w Poznaniu
Jerzy Kisielewski – prowadzenie

Spektakl odbędzie się 8 lipca 2017, godz 21:00, w Pasażu Portowym. Wstęp jest wolny.

Planujesz weekend w Giżycku? Wejdź i zobacz: Noclegi w Giżycku

Źródło: UM Giżycko

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."