Zobacz także

Giżycko na długi weekend

A A

giżycko atrakcje turystyczne,  giżycko koncerty,  imprezy w giżycku,  atrakcje giżycko,  giżycko wydarzenia,  imprezy giżycko,  wydarzenia giżycko,  dni giżycka

Zobacz również

Galeria

Giwera

1 / 1

Jeśli masz ochotę spędzić długi weekend na Mazurach, zapraszamy do Giżycka. Zapowiada się fantastyczna zabawa, muzyczna, taneczna i słoneczna - długi weekend ma być wyjątkowo ciepły. W końcu to już prawie lato. A jak lato, to i czas na Mazury!

Od 25 maja trwają Dni Giżycka. Pisaliśmy o nich niedawno. W najbliższych dniach czekają nas kolejne imprezy. Przedstawiamy ich harmonogram:

28 maja (wtorek) - Koncert Chaz DePaolo. Odbędzie się o godz. 19:30 w Caffe Crema przy giżyckim Pasażu Portowym. Bilet - 25 zł

29 maja (środa) - Koncert EKT Gdynia. Odbędzie się o godz. 20:00 w Tawernie Marina w porcie Ekomarina. Wstęp wolny.

29 maja (środa) - Koncert Roku Lutosławskiego. Odbędzie się w Auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Giżycku.

31 maja (piątek) - Koncert Molly Malone's. Odbędzie się o godz. 20:00 w Tawernie Marina w porcie Ekomarina. Wstęp wolny.

31 maja (piątek) - Koncert szantowy - Załoga Dr Bryga. Odbędzie się w Stanicy Wodnej Stranda nad j. Kisajno.

1 czerwca (sobota) - GIWERA czyli... Giżyckie WERyfikacje Artystyczne. Start godz. 15:00 w Giżyckim Centrum Kultury. Wstęp wolny.

1 czerwca (sobota) - Koncert szantowy - Czarna Bandera. Odbędzie się w Stanicy Wodnej Stranda nad j. Kisajno. Wstęp wolny.

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Anka - Giżycko 2013-05-29 09:58 (użytkownik niezalogowany)

Będzie się działo, ja tam wybieram się na szanty, zawsze jest dużo śmiechu, specyficzna muzyka ale jakże urokliwa i wesoła :)

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."