Zobacz także

Giżycko świętuje odzyskanie niepodległości

A A

wydarzenia giżycko,  co robić w giżycku

Zobacz również

Na najbliższy weekend przypadną kulminacyjne uroczystości z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Wiele mazurskich miast przygotowało specjalne wydarzenia. Zobaczmy, co będzie się działo w Giżycku.

Dokładnie sto lat!


W najbliższą niedzielę, 11 listopada 2018 roku, będziemy świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości. Rzeczpospolita wróciła na mapy po 123 latach zaborów. Święto narodowe z tej okazji ustanowiono jeszcze przed drugą wojną światową (1937 rok), jednak po przejęciu władzy przez komunistów zostało zniesione. Czerwona kartka wróciła do kalendarza wróciła podczas przemian ustrojowych w pamiętnym 1989 roku.

Dlaczego akurat 11 listopada uznajemy za dzień, w którym odzyskaliśmy tożsamość narodową? Tutaj czynników jest wiele – podpisanie rozejmu w Compiègne i przybycie do Warszawy Józefa Piłsudskiego. To właśnie uświadomiło ludziom, że mogą oficjalnie nazywać się Polakami.

Giżycko świętuje


Od tych wydarzeń minął już cały wiek – aby je należycie upamiętnić już od początku 2018 roku organizowano różnego rodzaju imprezy i wydarzenia. Ich kulminacja przypadnie w nadchodzący weekend. Ciekawy program na 11 listopada przygotowało między innymi Giżycko.

Miasto weźmie udział w ogólnopolskiej inicjatywie śpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Osoby, które będą chciały odśpiewać hymn proszone są o przyjście w południe na plac Grunwaldzki. W planie jest również Bieg Niepodległości oraz Piknik Patriotyczny, podczas którego będzie można obejrzeć sprzęt wojskowy, spróbować wojskowej zupy oraz posłuchać koncertu pieśni patriotycznych. Pełen wrażeń dzień zakończy się pokazem fajerwerków.

Szczegółowy program wydarzeń obchodów Święta Niepodległości w Giżycku:

10:30 Msza św. w intencji Ojczyzny – sanktuarium św. Brunona

12:00 Niepodległa do Hymnu – plac Grunwaldzki
Wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego jest ogólnopolską akcją, do której przystąpiło również Giżycko.

13:30-14:00 Biało-Czerwony Bieg Niepodległości z kolorami holi – park Rogera Goemaere’a przy ul. Moniuszki

14:30 Piknik Patriotyczny – plac marsz. Józefa Piłsudskiego
• 15:00 wręczenie pucharów zwycięzcom Biało-Czerwonego Biegu Niepodległości
• 15:10 „Rys historyczny” I odsłona – wykład dr. Roberta Kempy
• 15:25 prezentacja pieśni patriotycznych
• 16:00 finał biegu 100 km na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę
• 16:10 „Rys historyczny” II odsłona – wykład dr. Roberta Kempy
• 16:15 karaoke
• 17:00 pokaz sztucznych ogni i zakończenie pikniku

Przez cały czas trwania imprezy będzie można odwiedzać namioty promocyjne 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, Policji i Straży Pożarnej a także spróbować kartoflanki i chleba pieczonego na zakwasie.

Źródło: materiały promocyjne Urzędu Miejskiego w Giżycku

 

fot. freestocks-photos / Pixabay.com CC0

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."