Zobacz także

Giżycko wzbogaci się o nowy mural?

A A

giżycko atrakcje turystyczne,  giżycko atrakcje

Zobacz również

Port EKOMARINA (jez. Niegocin)
Dąbrowskiego 14

Ulice polskich miast są coraz bardziej kolorowe. Wszystko dzięki muralom, wielkoformatowym grafikom, które przykrywają szare, nieestetyczne budynki i cieszą nasze oczy. Być może w Giżycku wkrótce pojawi się nowy mural – miasto właśnie ogłosiło konkurs.

Murale potrafią zachwycić zarówno kunsztownym wykonaniem, jak i wartością artystyczną. Stają się coraz częstszą ozdobą polskich miast. Ich mieszkańcy witają je z o wiele większą radością niż graffiti, które rzadko kiedy ma wiele wspólnego ze sztuką.

Odwiedzając Giżycko możemy się natknąć na kilka murali – powstały w ramach konkursów ogłaszanych przez miasto. Właśnie ogłoszono kolejny. Tym razem kanwą muralu ma stać się stacja transformatorowa, stojąca przy pasażu portowym. Szczególnie w sezonie turystycznym miejsce to jest zawsze pełne ludzi, warto by mogli się cieszyć pięknym otoczeniem. Według wytycznych organizatora, projekt murala przy pasażu portowym powinien wpisywać się w otoczenie i nawiązywać do historii tego miejsca. Zgłoszenia przyjmowane są do połowy maja.

To nie pierwsza edycja konkursu, dzięki poprzednim odsłonom miasto wzbogaciło się o kilka murali. Najnowsze znajdują się przy ulicy Kolejowej oraz w Parku Rogera Goemaere’a przy ulicy Moniuszki, a poza tym także przy ulicy Wilanowskiej i Parku Marcina Gerssa przy ulicy Warszawskiej.

W Giżycku zobaczymy również mural wykonany przez Swanskiego, znanego i cenionego grafika, malarza i przedstawiciela street artu. Mural „Trzy Leszcze” nawiązuje do herbu Giżycka i znajduje się przy ulicy Wilanowskiej.

Źródło: Urząd Miasta w Giżycku


fot. Willypomares (Pixbay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."