Zobacz także

Giżycko zaprasza na festyn ekologiczny EKO-LOGIKA

A A

co robić w giżycku,  festyn ekologiczny w giżycku

Jeśli chcecie spędzić ciekawy weekend, a do tego poszerzyć swoją wiedzę o recyklingu, przyjedźcie do Giżycka. 10 czerwca na plaży miejskiej już po raz 9. odbędzie się Mazurski Festyn Ekologiczny EKO-LOGIKA.

Warto zabrać ze sobą też zepsuty lub zużyty telefon komórkowy. Dlaczego? Komórki zawierają szkodliwe metale ciężkie, które niekorzystnie wpływają na otoczenie i nasze zdrowie. Nieużywane aparaty trzeba w odpowiedni sposób utylizować i będzie to można zrobić podczas najbliższego eko festynu. Aby zachęcić do udziału w akcji, burmistrz Giżycka przygotował nagrodę dla osoby, która przyniesie najwięcej telefonów – bon o wartości 1000 zł do zrealizowania w jednym ze sklepów RTV-AGD.

Zawsze warto pojechać do Giżycka, więc już teraz sprawdź ofertę noclegów w mieście, zobacz: Noclegi w Giżycku

Festyn będzie obfitował w atrakcje. Jedną z ciekawszych propozycji będzie konkurs na łajbę recyklingową. Zbudowana z odpadów jednostka będzie musiała przejść „chrzest na wodzie”, bo oprócz ciekawego wyglądu powinna spełniać swoją funkcję, czyli utrzymać na pokładzie przynajmniej jednego dorosłego załoganta. Konkurs odbędzie się na jeziorze Niegocin, pod czujnym okiem ratowników Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Kolejne atrakcje podczas festynu EKO-LOGIKA to warsztaty recyklingowe oraz gry i zabawy dla dzieci. Za udział w części edukacyjnej dzieci otrzymają kartę wstępu na dmuchane zabawki. W programie dnia znalazły się też pokazy sztuk walki oraz występy sceniczne.

Z jakiej potrawy słyną wojskowe kuchnie polowe? Oczywiście z żołnierskiej grochówki! Przygotuje ją działająca w ramach 8. Szczycieńskiego Batalionu Radiotechnicznego kuchnia polowa Jednostki Wojskowej 2031 w Brożówce. Już życzymy wszystkim smacznego.

Źródło: UM w Giżycku (mojegizycko.pl)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."