Zobacz także

Giżycko zaprasza na nurkowego dyngusa

A A

wydarzenia giżycko,  nurkowy śmigus-dyngus

Po co w lany poniedziałek polewać się wodą, skoro można skoczyć do Kanału Łuczańskiego? W Poniedziałek Wielkanocy w Giżycku odbędą się tradycyjne dyngusowe skoki. Chętni mogą kibicować śmiałkom.

Giżycki nurkowy śmigus-dyngus odbędzie się w drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Początek o godzinie 10:30 na placu im. Andrzeja Balona Tarasiewicza. Uczestnicy podpiszą listę rejestracyjną i udadzą się na most obrotowy i kolejowy, by oddać skoki do Kanału Łuczańskiego.

Chcesz spędzić czas w Giżycku i szukasz oferty noclegowej? Wejdź i zobacz: Noclegi w Giżycku

Impreza należy do bardzo widowiskowych. Odbywa się od ponad dwudziestu lat i nadal nie brakuje śmiałków, którzy odrywają się od świątecznego stołu, by w ten sposób obchodzić dyngusową tradycję. W tym roku udział w zabawie mogą wziąć tylko osoby pełnoletnie.

Śmiałkowie ubrani są w pianki, ale często ten typowy strój nurka urozmaicają fantazyjnym kostiumem. Nic dziwnego, że nurkowy śmigus-dyngus interesuje nie tylko uczestników, ale i kibiców. Każdego roku nad Kanałem Łuczańskim zbiera się ich spora grupka.

Organizatorem wydarzenia jest Klub Płetwonurków Płetwal.

Źródło: UM Giżycko

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."