Zobacz także

Giżycko zaprasza na nurkowego śmigusa-dyngusa

A A

imprezy w giżycku,  co robić w giżycku

W Giżycku wiedzą, jak świętować Poniedziałek Wielkanocny. Tradycją stały się już skoki do wody, wykonywane z mostów na Kanale Giżyckim. Początek o godzinie 11:00.

W świąteczny poniedziałek odbędzie się szósta edycja nurkowego śmigusa-dyngusa w Giżycku. Początek planowany jest na 10:30 – o tej godzinie odbędzie się spotkanie uczestników, którzy pół godziny później wykonają widowiskowe skoki z mostów na Kanale Giżyckim (obrotowego i kolejowego).

Udział w skokach mogą wziąć wszyscy chętni. Wystarczy wyposażyć się w piankę i dobry humor. Mile widziane jest również zabawne przebranie, bo przecież w nurkowym śmigusie-dyngusie liczy się przede wszystkim dobra zabawa.

Impreza rozpocznie się od podpisania listy obecności na placu Balona Tarasiewicza o godz. 10:30. Osoby chętne do wzięcia udziału w skokach mogą zapisywać się mailowo mieron0@wp.pl lub smsem 502 637 827. Pierwszych trzydziestu zadeklarowanych skoczków otrzyma pamiątkowe t-shirty, dlatego zapisując się trzeba podać imię i nazwisko oraz rozmiar koszulki.

Chcesz spędzić urlop w Giżycku? Już teraz sprawdź oferty noclegowe w mieście, zobacz: Noclegi w Giżycku

Źródło: materiały prasowe

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."