Giżycko zaprasza na Puchar Trzech Ryb

A A

giżycko atrakcje turystyczne,  giżycko atrakcje,  atrakcje giżycko,  giżycko imprezy,  imprezy giżycko,  regaty giżycko,  ekomarina giżycko,  eko marina giżycko

Zobacz również

Port Giżycko
Kolejowa 9

Już w ten weekend, od 9 do 10 czerwca, odbędą się regaty w giżyckiej Ekomarinie. Regaty te są zaliczane do rankingu Pucharu Polski.

Ekomarina w Giżycku powstała w 2010 roku. Jest to ekologiczna przystań żeglarska zbudowana nad jeziorem Niegocin. W głównym porcie Ekomariny znajduje się kapitanat i kasa portowa, centrum informacji turystycznej, restauracja, lokale usługowe, sklepy żeglarskie, posterunek policji, WOPR, straży miejskiej, straży pożarnej, pomieszczenia dla osób poszkodowanych podczas wypadków na wodzie, pomieszczenia usług związanych z obsługą wodniaków i motorowodniaków. Zaprojektowano również wieżę i taras widokowy oraz salę konferencyjną. W obiekcie siedzibę mają także organizacje pozarządowe. W budynku obok mieszczą się sanitariaty, kuchnia do obsługi portu i pralnia. Na terenie portu znajduje się duże pole campingowe.

Nie ma wątpliwości, że giżycka Ekomarina to bardzo nowoczesna, rozbudowana przystań.

 

Nie tylko Giżycko może poszczycić się nowoczesną ekomariną! Wejdź i zobacz: Ekomarina w Węgorzewie

Zawody "Puchar Trzech Ryb" były pierwszą imprezą, w której Ekomarina zadebiutowała jako baza regat. W zeszłorocznej edycji imprezy zmierzyło się prawie 80 żeglarzy. Czy w tym roku uda się przebić tą liczbę?

Impreza odbędzie się w dniach 9-10 czerwca. Start I dnia o godz. 12:00. W formule regat przewiduje się rozegranie 8 wyścigów na jeziorze Niegocin. Czy żeglarzom spoza Giżycka uda się pokonać miejscowych, którzy doskonale znają jezioro? Przekonamy się o tym już niedługo. Niegocin jest trzecim pod względem rozmiarów akwenem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Przez jezioro biegnie szlak żeglowny z Giżycka do Mikołajek, Rucianego-Nidy i do Pisza.

 

Imprezą towarzyszącą regatom będzie długodystansowy wyścig Old Boy'ów z okazji 400-lecia Miasta Giżycka, który odbędzie się 10 czerwca.

 

Poznaj Giżycko bliżej:
Szlak pieszy Wilkasy - Niegocin - Wzgórze św. Brunona - Giżycko - Giżycko
Żółty szlak rowerowy w Giżycku
Wieża Ciśnień w Giżycku
Sanktuarium Świętego Brunona

Zapraszamy!

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Kinga 2012-06-08 16:20 (użytkownik niezalogowany)

Super sprawa! Nie mogę się już doczekać aż będę mogła wreszcie zobaczyć fastnującą rywalizację po malowniczym jeziorze!

avatar

Marian 2012-06-08 13:11 (użytkownik niezalogowany)

Też się nie mogę doczekać! Regaty to jest to, po co przyjeżdżam na Mazury! Przed nami całe wakacje i pewnie będzie się sporo działo.

avatar

Paulina 2012-06-06 14:29 (użytkownik niezalogowany)

Baaardzo lubię oglądać regaty. W tym roku też nie przepuszczę takiego wydarzenia. Nie byłam jeszcze w Giżycku, ale z tego co czytam, jest to miasto naprawdę wartę odwiedzenia.

avatar

Bogna 2012-06-06 12:05 (użytkownik niezalogowany)

W Giżycku jest bardzo pięknie, jeśli ktoś tam jeszcze nie był to gorąco polecam właśnie to miasto na Mazurach bo jest wyjątkowe. Tym bardziej latem, wtedy można liczyć na często koncerty i oczywiście świetny wypoczynek nad jeziorem Niegocin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."