Golec uOrkiestra wystąpi w Elblągu

A A

imprezy na mazurach,  mazury imprezy,  elbląg imprezy,  imprezy w elblągu,  koncerty w elblągu,  koncerty na mazurach

Zobacz również

Muzeum Archeologiczno-Historyczne
Bulwar Zygmunta Augusta 11

Od 31 sierpnia do 2 września trwać będzie w Elblągu Święto Chleba. Jest to fantastyczny i smakowity jarmark połączony z koncertami folklorystycznymi, spektaklami teatralnymi, pokazami tanecznymi, konkursami... To już VII edycja imprezy. Z roku na rok do Elbląga przyjeżdzą coraz więcej osób, by popróbować regionalnych smakowitości.

Przez 3 dni elbląska starówka zamieni się w jeden wielki stragan z regionalnym pieczywem. Najlepszy piekarz otrzyma statuetkę Piekarczyka za najładniejszy bochenek chleba. Na straganikach kupimy też rękodzieło (biżuterię, zabawki...), spróbujemy własnymi rękami zrobić garnek, wypiec chleb. Do tego wiele konkursów z nagrodami. Przygrywać nam będą zespoły polskie i z miast partnerskich Elbląga. W niedzielę 2 września odbędzie się III Turniej Miast Kopernikańskich i Partnerskich. Zapraszamy na scenę przy ul. Stary Rynek w godzinach 9:00-15:00.

W Elblągu jest wiele miejsc, które warto zobaczyć przy okazji Święta Chleba. Oto niektóre z nich:
Zabytkowe kamienice
Katedra p.w. św. Mikołaja
Brama Targowa
Park Bażantarnia

A w sobotę 1 września wystąpi dla nas zespół Golec uOrkiestra. Start godz. 20:00 na parkingu przy Muzeum Archeologiczno-Historycznym.

Jarmark będzie trwał codziennie od 10.00 do 21.00.

Zapraszamy!

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Łukasz Pytlarczyk - Elbląg 2018-04-16 18:21 (użytkownik niezalogowany)

Koncert Golec uOrkiestra w Elblągu Lubię Bardziej Posłuchać Waszej Piosenki 05.08.2018 roku W elblągu
serdecznie Pozdrawiamy Łukasz Pytlarczyk fan zespołu Jak się uda to 19 :00

avatar

Łucja 2012-08-30 16:29 (użytkownik niezalogowany)

Lubię braci Golców, oglądałam wiele programów z ich udziałem i odnoszę wrażenie że prywatnie to również bardzo sympatyczne osoby. A odnośnie pogody to na pewno dopiszę, ostatnio na Mazurach jest słonecznie cały czas.

avatar

Mieszkaniec Elbląga - Elbląg 2012-08-28 16:16 (użytkownik niezalogowany)

Bzdura! w Elblągu dużo się dzieje! Kto nie wierzy niech odwiedzi nasze miasto. Zapraszamy, nie tylko na koncert braci Golców.

avatar

Paulinka 2012-08-28 13:11 (użytkownik niezalogowany)

Rzeczywiście, zespół Golców wpisuje się w folklorystyczne klimaty. Mam nadzieję, że pogoda dopisze i zabawa będzie udana. Tym bardziej, że Elbląg chyba nie jest zbyt często odwiedzany przez amatorów imprez na Mazurach?

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."