Zobacz także

Grunwald 2018. Zobacz wielką inscenizację

A A

inscenizacja bitwy pod grunwaldem,  rekonstrukcja bitwy pod grunwaldem

Zobacz również

Już niedługo na polach Grunwaldu spotkają się odtwórcy historyczni, którzy po raz kolejny przedstawią publiczności przebieg wielkiej bitwy z 1410 roku. Chociaż jej wynik jest dobrze znany, to emocji na pewno nie zabraknie.

Grunwald – zobacz to na własne oczy


Przebieg bitwy pod Grunwaldem jest wszystkim doskonale znany. Naprzeciwko siebie stanęli Krzyżacy, wspierani przez rycerzy z zachodniej Europy, oraz wojska polskie. Po stronie Polaków walczyli Litwini, Rusini, Czesi a nawet Tatarzy. Bitwa zakończyła się pogromem krzyżackich sił. Świetnie przedstawił to Henryk Sienkiewicz w swojej powieści „Krzyżacy”, a w latach 50. XX wieku na ekrany kin przeniósł Aleksander Ford. Dzięki nim czujemy się, jakbyśmy byli świadkami tego wiekopomnego wydarzenia.

Dzięki inscenizacji, jaka co roku ma miejsce na polach Grunwaldu, można usłyszeć szczęk broni, zobaczyć bitewny kurz oraz stanąć twarzą w twarz z rycerzem. W wydarzeniu wezmą udział rycerze polscy oraz goście z zagranicy – może to być nawet kilka tysięcy rekonstruktorów. To wszystko już 14 lipca 2018 r.!

Dni Grunwaldu 2018


Inscenizacja wielkiej bitwy będzie kulminacyjnym punktem imprezy, jaką są Dni Grunwaldu 2018. Od wtorku 10 lipca turyści staną przed trudnym wyborem – co zrobić, gdzie pójść, by niczego nie przegapić? Organizatorzy zadbali bowiem o moc atrakcji. Wśród nich oczywiście turnieje, podczas których swój kunszt pokażą łucznicy oraz rycerze walczący mieczami jednoręcznymi, a także warsztaty chorału gregoriańskiego. Turyści będą mogli odwiedzić też stanowiska rzemieślników, pracujących jak ich średniowieczni poprzednicy.

Dni Grunwaldu zakończą się wielkim fire show, zorganizowanym na placu turniejowym. Pokaz sztucznych ogni będzie można obejrzeć też później w innej lokalizacji, a mianowicie przy scenie festynowej.

Program Dni Grunwaldu 2018

10 lipca, wtorek
23:00 Nocny Turniej łuczniczy „O Złote Jajo Gryfa”

11 lipca, środa
11:00 Turniej łuczniczy „Ruchomy Cel”
12:00 Piąte Mistrzostwa Polski Miecza Długiego „O Srebrny Miecz Grunwaldu”
14:00 Warsztaty chorału gregoriańskiego (Kaplica w Chorągwi Wielkiego Mistrza)
16:00 Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – IV Turniej Bojowy Seniorów 40 +
16:00 Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – III Turniej Bojowy Kobiet
18:00 Piąte Mistrzostwa Polski Miecza Długiego „O Złoty Miecz Grunwaldu”
20:00 VIII Międzynarodowy Turniej Piłki Średniowiecznej – Bruchenball „Grundial 2018”

12 lipca, czwartek
10:00 – 13:00 VIII Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – IV Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Srebrny Pas Grunwaldu” – eliminacje cz. I
13:30 – 16:00 VIII Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – IV Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Srebrny Pas Grunwaldu” – eliminacje cz. II
15:00 Warsztaty chorału gregoriańskiego (Kaplica w Chorągwi Wielkiego Mistrza)
16:00 Bule (Pétanque) – eliminacje
17:00 – 19:00 Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – „MELLE” – Bojowy Turniej Chorągwi (grupowe starcia rycerskie „na ostre” 16x16)
20:00 VIII Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – IV Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Srebrny Pas Grunwaldu” – finał

13 lipca, piątek
9:00 Msza Święta w języku łacińskim w oprawie średniowiecznej – obóz Wielkiego Mistrza
9:45 Warsztaty chorału gregoriańskiego – Kaplica w Chorągwi Wielkiego Mistrza
10:00 VIII Średniowieczne Mistrzostwa Polski W Szachach Klasycznych (sala kinowa muzeum)
10:00 VIII Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich IV Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Złoty Pas Grunwaldu”– eliminacje
11:30 VIII Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich IV Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Złoty Pas Grunwaldu”– finał
12:30 „Grunwaldzkie Wici”
14:00 Turniej łuczniczy „EFENDI” – pole bitwy
14:00 Turniej Bardów – scena „U Rycerzy”
14:30 Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – Turniej bojowy 2vs2 „Samoczwart”
15:00 (sala kinowa Muzeum)
16:00 (sala kinowa Muzeum)
16:00 – 19:00 XIII Grunwaldzkie Spotkania z folklorem (scena festynowa)
17:00 Próba generalna XXI Inscenizacji Bitwa pod Grunwaldem
18:00 Koncert zespołu Folk Music – scena „U Rycerzy”
19:00 Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – Bojowy Turniej Pięcioosobowych Pocztów Rycerskich
19:00 Występ zespołu i wspólna zabaw (scena festynowa)

14 lipca, sobota
9:00 III Grunwaldzki Turniej Puszkarzy – (pole bitwy)
9:00 Msza De Divisione Apostolorum – msza odprawiana w języku łacińskim (wg formularza z 1410 r.) – obóz Wielkiego Mistrza
9:00 Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – VI Turniej bojowy dla osób niepełnoletnich
11:00 Polowa Msza Święta u harcerzy
11:00 Bule (Pétanque) – finał (plac turniejowy)
12:30 Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym
14:00 Wyjście rekonstruktorów historycznych na pole bitwy
15:00 XXI Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem – scenariusz i reżyseria Krzysztof Górecki
16:00 Koncerty zespołu Folk Music – scena „U Rycerzy”
16:00 – 17:30 Przegląd Piosenki Harcerskiej i Turystycznej (scena festynowa) 
17:30 – 21:00 Koncerty zespołów (scena festynowa) 
21:00 Wspólna zabawa z zespołami (scena festynowa)
22:30 Fire Show – „Nephilim Fire & Light Show” – „Ogniem Grunwald Krzesany” (plac turniejowy)
23:00 Pokaz sztucznych ogni (przy scenie festynowej)

15 lipca, niedziela
10:00 Msza De Divisione Apostolorum – msza odprawiana w języku łacińskim (wg formularza z 1410 r.) – obóz Wielkiego Mistrza

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na jego oficjalnej stronie grunwald1410.pl.

fot. eskey (Pixbay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."