Zobacz także

Inauguracja akcji „Olsztyn. Aktywnie” 2017

A A

Już w najbliższą sobotę w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego zostanie zainaugurowana kolejna edycja akcji „Olsztyn. Aktywnie”. Imprezą, która ma także powitać wiosnę, będzie 14. Skorpenowy Spływ Łyną.

W sobotę 18 marca odbędzie się impreza, która nad Warmię i Mazury na pewno przywoła prawdziwą wiosnę. „Skorpenowy Spływ Łyną” organizowany jest przez klub nurkowy AKP „Skorpena”, a jego formuła opiera się na kilku prostych zasadach.

W spływie może wziąć udział każda chętna osoba, która będzie w stanie przepłynąć wpław wyznaczony odcinek rzeki – oczywiście mając na sobie kombinezon nurkowy. Rok temu w imprezie wzięło udział pół tysiąca płetwonurków z całej Polski. Czy najbliższa edycja będzie liczniejsza? Przekonamy się o tym już w najbliższą sobotę.

„Skorpenowy Spływ Łyną” to impreza dla ludzi z dystansem do siebie. Tradycją już jest konkurs na najbardziej oryginalne przebranie. Aby wziąć w nim udział należy przygotować przebranie i dotrzeć w nim do mety. W tym roku znajduje się ona w okolicy Parku Centralnego. Wszyscy uczestnicy, którzy przekroczą jej linię, wezmą udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.

Wraz ze spływem Łyną rozpoczyna się również kolejna edycja projektu „Olsztyn. Aktywnie”, skierowanego do mieszkańców miasta i odwiedzających je turystów. Miasto aspiruje do miana centrum rekreacyjno-sporotwego, wykorzystującego walory najbliższej okolicy. Dzięki temu od wiosny do jesieni na ternie Olsztyna odbywają się imprezy sportowe, dedykowane osobom w różnym wieku – od dzieci aż do seniorów.

Pełen harmonogram wydarzeń na rok 2017 nie jest jeszcze dostępny.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."