Kontakt

Biuro Obsługi Klienta 

 

Kontakt w sprawach reklamy obiektów turystycznych, pomoc w obsłudze panelu administracyjnego, aktualizacja oferty.

tel. 515 515 062
e-mail: info@mazury.com

 

Redakcja serwisu www.mazury.com

email: info@mazury.com

email: redakcja@mazury.com

 

Reklama banerowa:

W przypadku zainteresowania reklamą bannerową, artykułami sponsorowanymi, konkursami lub innymi niestandardowymi działaniami w naszym serwisie, prosimy o kontakt:
email: reklama@nocowanie.pl

 

Godziny pracy

poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

 

Zmiana danych spółki

W dniu 11.05.2016 r. spółka Extramedia Sp. z o.o. (właściciel serwisu mazury.com) połączyła się ze spółkami: Nocowanie.pl Extramedia Sp. z o.o. Sp. K. oraz ePensjonat Sp. z o.o. tworząc spółkę Nocowanie.pl Sp. z o.o.

Aktualne dane właściciela serwisu mazury.com oraz numer konta bankowego do wpłat:
Nocowanie.pl Sp. z o.o.
ul. Juliusza Ligonia 1
20-805 Lublin
KRS: 0000343165
NIP: 712-31-94-407
Numer konta bankowego:
14 1140 1094 0000 2555 0000 1008

 

 

Serwis mazury.com należy do sieci reklamowej ARBOnetwork.

 

 

 

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."