Zobacz także

IV Spotkanie Paralotniowe na Mazurach

A A

mazury paralotnie,  zawody paralotniowe,  paralotnie na mazurach

Wszystkich fanów paralotniarstwa zapraszamy w ostatni weekend lipca na Mazury. W Rostkach koło Pisza odbędzie się czwarta edycja Spotkań Paralotniowych – impreza przeznaczona jest zarówno dla doświadczonych pilotów, jak i osób, które dopiero rozpoczynają swoja przygodę z tym sportem. Organizatorzy przygotowali też mnóstwo atrakcji dla kibiców.

Spotkanie Paralotniowe odbędzie się w dniach 29-30 lipca w Rostkach koło Pisza – dodatkowo impreza powiązana jest z festynem wiejskim. Wśród sportowców pojawi się Wicemiss Polski Urszula Jankowska, która objęła event swoim patronatem, a oprócz tego wręczy nagrody zwycięzcom zawodów.

Główną atrakcją wydarzenia będą zawody rekreacyjne pilotów motoparalotniowych o Puchar Mazur. Zostaną rozegrane w klasach PF1 (start z nóg) oraz PL1 (trajka jednoosobowa). Najlepsi otrzymają atrakcyjne nagrody – osoba, która zajmie pierwsze miejsce, otrzyma uprząż motoparalotniową.

Chętni do udziału w zawodach mogą rejestrować się poprzez złożenie deklaracji uczestnictwa za pośrednictwem maila: mazuryparalotnie@vp.pl. Wpisowe wynosi 50 zł i płatne jest na miejscu w biurze zawodów.

Uwaga! Piloci nie uczestniczący w zawodach, ale chcący poruszać się w strefie organizatora, również muszą rejestrować się na miejscu poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Dla uczestników imprezy przygotowano także bezpłatne noclegi na polu namiotowym.

Szukasz noclegów w okolicy? Wejdź i zobacz: Noclegi w Rostkach

Najbliższe Spotkanie Paralotniowe będzie okazją do dobrej zabawy, ale także wsparcia akcji charytatywnej. Organizatorzy proszą o zaangażowanie się w pomoc ciężko choremu małemu chłopcu Konradowi Zarębie, który wraz z rodziną mieszka w powiecie piskim. (Więcej o chorobie Konrada dowiecie się tutaj >>>)

Atrakcje podczas Spotkania Paralotniowego na Mazurach:
• wystawa historyczna związana z historią militarną regionu i poligonu Orzyskiego, przygotowana przez Piskie Stowarzyszenie Historyczne „Piska Pozycja Ryglowa” i Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Johanisburg”
• atrakcje dla dzieci – mini quady, segwaye, zjeżdżalnia, trampolina i inne
• strzelnica paintballowa
• konkurs dla publiczności – walki gladiatorów, podczas których będzie można wygrać przejażdżkę za kierownicą prawdziwej rajdówki
• loty widokowo-zapoznawcze motoparalotnią jako załogant
• loty samolotem

To tylko część z planowanych atrakcji, więc w ostatni weekend lipca naprawdę warto spotkać się w Rostkach.

Program imprezy


28 lipca, piątek
od 17:00 otwarcie pola namiotowego
19:00-24:00 rejestracja pilotów

29 lipca, sobota
05:30 briefing pilotów, rejestracja przybyłych pilotów o poranku
06:00 pierwsze konkurencje zawodów motoparalotniowych podzielone na klasę rekreacyjną PF1 i PL1
09:00 zakończenie pierwszych konkurencji: lądowanie na celność i strącenie pachołków
15:00 oficjalne otwarcie imprezy
14:00-21:00 możliwość przejażdżki autem rajdowym
16:00 stoiska firm paralotniowych i innych wystawców, Koła Gospodyń Wiejskich, darmowa dmuchana zjeżdżalnia dla dzieci
17:00 przeprowadzenie akcji charytatywnej dla Konrada Zaręby
06:00-20:00 loty widokowo-zapoznawcze motoparalotnią i samolotem jako pasażer
18:00-20:00 dokończenie konkurencji zawodów motoparalotniowych
21:30 impreza pod gwiazdami w miejscowości Rostki – plac zabaw w centrum miejscowości
22:00 integracja pilotów w formie mazurskiego ogniska na świeżym powietrzu

30 lipca, niedziela
06:00 ewentualne dokończenie zawodów motoparalotniowych, loty widokowo-zapoznawcze jako załogant motoparalotnią lub samolotem
10:00 zakończenie imprezy

Więcej informacji: mazuryparalotnie.pl

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."