Zobacz także

Jak wyglądało dawne życie regionu? Zwiedzamy skanseny

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  skansen olsztynek,  skansen w olsztynku,  co zwiedzać na mazurach

Zobacz również

Jak żyli dawni mieszkańcy Warmii i Mazur? Poszukaj odpowiedzi na to pytanie podczas urlopu w regionie. Odwiedź większe i mniejsze skanseny – zobacz to, co odeszło już do przeszłości. Przekonasz się, że mazurska wieś była kolorowa i zachwycająca.

Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku


Przekraczając bramy parku etnograficznego wchodzimy do zupełnie nowego świata. To prawdziwa mazurska wieś z zagrodami, a poza nimi znalazło się miejsce na kuźnię oraz młyny. Można też zobaczyć przydrożne kapliczki, które są bardzo charakterystyczne dla warmińskich okolic. Olsztynecki skansen tętni życiem – i nie mamy tu wcale na myśli odwiedzających go turystów. Stałymi mieszkańcami muzeum są bowiem zwierzęta: kury, gęsi, kaczki i perliczki, spacerujące swobodnie pośród zabudowań. Oprócz nich goście spotykają przyjacielskie kozy, krowy i konie także stanowią częsty widok. Latem w olsztyneckim muzeum organizowane są wydarzenia, dzięki którym mazurska wieś naprawdę ożywa. Można zobaczy, jak dawniej budowano, wziąć udział w regionalnym święcie ziół oraz dożynkach.

Chcesz odwiedzi Olsztynek? Już teraz warto zarezerwować nocleg. Oferty znajdziesz tutaj, wejdź: Noclegi w Olsztynku

Muzeum Mazurskie w Owczarni


Owczarnia to nieduża wieś niedaleko Kętrzyna – warto przyjechać tu, by zobaczyć życie Mazurów, ludzi, którzy mieszkali tu do 1945 roku. Twórcy Muzeum Mazurskiego zbierają przedmioty pochodzące z XIX i pierwszej połowy XX wieku. Dzięki temu można przekonać się, jak mieszkało się mazurskiej ludności, zobaczyć wnętrza ich domów oraz chat, przyjrzeć się sprzętom i wyposażeniu. Nie brakuje też maszyn rolniczych, w końcu mieszkańcy Mazur trudnili się głównie uprawą roli. Muzeum Mazurskie mieści się w budynku dawnych czworaków, wchodzących w skład dawnego majątku ziemskiego w Owczarni.

Muzeum Regionalne w Sądrach


A może jesteście ciekawi, co do pokazania mają rodowici Mazurzy, państwo Dytmar i Krystyna Dickti? Zadbali oni o to, by dziedzictwo materialne ich małej ojczyzny nie zniknęło. Udało im się stworzyć nawet bardzo dużą kolekcję, którą prezentują w dwustuletniej chacie i drewnianej stodole.  Zbiory są naprawdę imponujące i obejmują przede wszystkim rzeczy codziennego użytku. Goście tego prywatnego muzeum mogą zobaczyć tu między innymi różnego rodzaju żelazka z duszą, gliniane naczynia, radia, meble, maszyny do szycia, kołyski czy wózki dla lalek. W innym miejscu prezentowane są maszyny, jakich używali mazurscy rolnicy do prac polowych.

Osada Kulturowa w Kadzidłowie


Warto tu przyjechać przede wszystkim na fantastyczne widoki. Zabytkowe budynki tworzą fantastyczną scenerię, a do tego twórcom osady udało się zgromadzić naprawdę unikatowe budowle. Najcenniejsza jest dwustuletnia podcieniowa chałupa z Warnowa – jedna z niewielu dobrze zachowanych chat tego typu w regionie. W jej wnętrzach odtworzono dawne izby mieszkalne oraz salkę wiejskiej szkoły i mieszkanie nauczyciela. Osadę Kulturową tworzą też inne chałupy i budynki gospodarcze. W jednej z chat stworzono „Oberżę pod Psem”, w której można zjeść regionalne dania. Miejscowa kuchnia opiera się na lokalnych produktach – większość pochodzi z własnego gospodarstwa lub zaprzyjaźnionych sąsiadów. Jeśli więc ktoś chce poczuć klimat Mazur, to Osada Kulturowa w Kadzidłowie jest jednym z najlepszych do tego miejsc.

Szukasz miejsc noclegowych w tej miejscowości? Zobacz: Noclegi w Kadzidłowie

Skansen pszczelarski w Ełku


Przed setkami lat, gdy Warmię i Mazury porastała gęsta puszcza, bartnictwo stanowiło jedno z głównych zajęć mieszkańców. Podbieranie miodu dziko żyjącym pszczołom miało się świetnie aż do XVIII wieku, gdy władze pruskie zabroniły zakładania nowych barci. Wtedy zwrócono się ku pszczelarstwu. W ełckim skansenie można zobaczyć eksponaty, które pokazują zarówno pracę bartnika, jak i pszczelarza. Oprócz tego turyści mogą oglądać oryginalne ule o fantazyjnych kształtach.

Dowiedz się więcej o tym miejscu, wejdź i zobacz: Skansen Pszczelarski w Ełku

Zdjęcie: Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku / fot. Iwona_Olczyk (Pixabay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."