Zobacz także

Jakich potraw trzeba spróbować na Mazurach?

A A

co zjeść na mazurach,  tradycyjna kuchnia mazur,  atrakcje na mazurach

Mazury to wspaniały region, mający wiele do zaoferowania turystom. Przyjeżdżające tu osoby powinny poznać nie tylko piękne jeziora i niezwykłe krajobrazy, ale również wspaniałe mazurskie smaki.

Na kuchnię Warmii i Mazur składają się zarówno potrawy polskie, jak i niemieckie czy litewskie. Tworzą one niezwykłe połączenia, dające niespotykane smaki. Czego więc koniecznie trzeba spróbować na Mazurach?

Kartacze – kulinarna wizytówka regionu


Jedną ze sztandarowych potraw, stanowiących kulinarną wizytówkę regionu, są kartacze. Robi się je z masy ziemniaczanej, uformowanej w kulki, które wypełnia się farszem z mięsa mielonego, grzybów lub kapusty. Kartacze królują na stołach mieszkańców Mazur i coraz częściej serwowane są w restauracjach. Danie jest proste, ale bardzo smaczne.

Smażona sielawa – oraz inne dania rybne


Będąc na Mazurach koniecznie trzeba spróbować dań z ryb, żyjących w mazurskich jeziorach. Aby mieć gwarancję, że będzie ona świeża, radzimy wybrać smażalnię przy gospodarstwie rybackim lub restaurację blisko jeziora. Mazurzy najczęściej jedli ryby smażone prosto z patelni. Najczęściej były to sielawy, węgorze, szczupaki lub sieje. Usmażona ryba często była oblewana zalewą octową, co nadaje jej bardziej wyrazisty smak.

Tradycyjną potrawą Mazur jest też ucha, czyli tradycyjna zupa przyrządzana z ryb. Trudno ją znaleźć w restauracjach, ale warto pytać o nią w mazurskich gospodarstwach rybnych.

Ziemniaczane Mazury


Jesienią na Mazurach organizowane są kulinarne festiwale, gdzie główną rolę gra ziemniak. Podaje się go na różne sposoby – w formie babki, placka (zarówno słodkiego, jak i słonego) oraz z różnymi dodatkami. Choć ziemniaki je się w całej Polsce, to nigdzie nie smakują tak dobrze jak na Mazurach.

Jedną z mazurskich ziemniaczanych potraw są farszynki. Mają formę kotleta wypełnionego mięsnym farszem. Mogą nieco przypominać kartacze, jednak farszynki przygotowuje się z ziemniaków gotowanych, a później smaży się je na patelni.

Dojrzewająca szynka


Mazury szczycą się nie tylko potrawami rybnymi, ale również znakomitymi wędlinami. Należy do nich szynka dojrzewająca, która wytwarzana jest w rejonie Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich. Przepis pochodzi z kresów, podobnie jak wiele innych dań, które królują na mazurskich stołach.

Coraz więcej restauracji na Mazurach specjalizuje się w regionalnych daniach, warto więc zadać sobie trochę trudu, by spróbować tych przysmaków.

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Dorota - Tarnów 2020-02-26 10:50 (użytkownik niezalogowany)

Ja uwielbiam wszystkie dania serwowane w restauracji Refektarz w Hotelu Zamku Ryn, przepyszne :) Oczywiście najczęściej decyduję się na dania z ryb, ale dobrą dziczyzną w tej restauracji też nie wzgardzę :)

avatar

Ziemniaczana_Zosia - Xxx 2015-10-23 15:44 (użytkownik niezalogowany)

Uwielbiam ziemniaki pod każdą postacią. Chyba przeprowadzę się na Mazury :D

Mazur Z Mazur 2015-10-14 16:53

Brzmi naprawdę smacznie! Aż ślinka cieknie. Tylko szkoda, że większość restauracji oferuje jednak podobne karty. A przecież jak się jest na urlopie, chciałoby się spróbować tego, z czego słynie dany region. Szkoda, że restauratorzy jeszcze tego nie zrozumieli i każdy oferuje tę samą masówkę. Ehhh

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."