Zobacz także

Jeziora mazurskie. Co wiesz o jeziorze Piłakno?

A A

mazurskie jeziora,  atrakcje warmii i mazur,  mazury atrakcje turystyczne

Zobacz również

Mazury to Kraina Tysiąca Jezior… Czy można poznać je wszystkie? Przygotowaliśmy garść ciekawostek dotyczących jednego z nich. Sprawdźmy, co wiesz o jeziorze Piłakno.

Jedno z najgłębszych jezior


Piłakno wymieniane jest wśród najgłębszych jezior regionu. Ten położony na Pojezierzu Mrągowskim akwen liczy ponad pięćdziesiąt sześć metrów głębokości! Do tego panuje tam strefa ciszy, więc wody są dość przejrzyste i nie zanieczyszczone, warto zatem poznać je bliżej, gdyż uroku Piłakna nie da się porównać z niczym innym!

Takie warunki warto wykorzystać na aktywny wypoczynek. Na myśl od razu nasuwają się żagle, ale Piłakno jest doskonale znane amatorom nurkowania. Nad jego brzegiem – a dokładniej w „Dębowej Przystani” w Borowskim Lesie – stworzono bazę ze świetną infrastrukturą dla płetwonurków. Można tam wypożyczyć sprzęt a także skorzystać z oferty kursów i szkoleń. Jeśli chcesz spróbować czegoś nowego, to właśnie tam!

Jeżeli jednak wolisz zostać nad powierzchnią wody, to powinieneś wiedzieć, że Piłakno jest świetnym łowiskiem. W wodach jeziora żyją okonie, szczupaki, leszcze, płocie, liny i węgorze, więc bierz wędkę i spędź trochę czasu na łonie natury.

Gratka dla archeologa


O tym, że Mazury były zamieszkane przed setkami lat świadczy fakt, iż na dnie jeziora Piłakno odkryto pozostałości osady z początków epoki żelaza! Jej mieszkańcami byli przedstawiciele kultury kurhanów zachodniobałtyjskich. Nazwa pochodzi od charakterystycznych tradycji pogrzebowych – zmarli (lub ich prochy) składani byli w tzw. kurhanach, kopcach o stożkowatym lub półokrągłym kształcie.

Dlaczego osada znalazła się na dnie jeziora? Wyjaśnienie zagadki nie jest trudne. Była wybudowana nad taflą wody, na rusztowaniach z belek. Jeśli spodziewasz się, że schodząc w głąb akwenu napotkasz zatopione chaty, musimy wyprowadzić cię z błędu. Nurkowie znajdowali fragmenty belek, ceramiki oraz narzędzia – resztę pochłonęły odmęty czasu…

Stanowisko archeologiczne znajduje się w południowej części jeziora, w okolicach miejscowości Rybno, gdzie odkryto cmentarzysko z czasów istnienia osady.

Atrakcja dla ornitologa


Na twoją wyobraźnię nie działają ciekawostki historyczne? Być może zainteresuje cię możliwość podglądania barwnego życia ptaków? Taką szansę masz w rezerwacie faunistycznym Piłaki, położonym przy południowo-wschodnim krańcu jeziora. Chroni wiele gatunków ptaków, które w tym miejscu żerują oraz odbywają lęgi – to między innymi bociany, orliki oraz żurawie. To właśnie z powodu tego ostatniego gatunku, dla zachowania żurawich noclegowisk w czasie wiosennych i jesiennych wędrówek, utworzono w 1991 roku rezerwat przyrody.

Jeżeli chcesz lepiej poznać okolice jeziora, nie czekaj i już teraz znajdź nocleg w okolicy! Wejdź i zobacz: Noclegi w Mrągowie

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."