Jeziora mazurskie. Poznaj Łuknajno

Jeziora mazurskie. Poznaj Łuknajno

Jezioro Łuknajno to jeden z ciekawszych akwenów na Mazurach, który został uznany przez UNSECO rezerwatem biosfery. Warto poznać bliżej to miejsce i dowiedzieć się, co przesądza o jego wyjątkowości.

Gdzie leży Jezioro Łuknajno?


Łuknajno znajduje się w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, kilka kilometrów od Mikołajek. To teren Mazurskiego Parku Krajobrazowego, chroniącego najcenniejsze przyrodniczo obszary Puszczy Piskiej. Należy do nich również interesujące nas jezioro.

Akwen leży w otoczeniu łąk i bagien, jego linia brzegowa jest słabo rozwinięta, pozbawiona zatoczek i półwyspów, a oprócz tego także mocno zarośnięta trzciną. Pewną ciekawostkę stanowi miejscowość Urwitałt, która znajduje się na północnym brzegu Łuknajna. Opuścili ją wszyscy mieszkańcy, a jedynym obiektem, z jakiego korzystają ludzie, jest Stacja Terenowa Uniwersytetu Warszawskiego.

Nad Jezioro Łuknajno przyjeżdżają badacze, studenci oraz pracownicy naukowi, zajmujący się między innymi kleszczami i gryzoniami. W Urwitałcie spędzają większość czasu, gdyż poza laboratoriami mają tu zapewnione noclegi i wyżywienie.

Rezerwat Jezioro Łuknajno


O wartości jeziora nie stanowi jednak stacja badawcza ani położenie w sąsiedztwie Śniardw. Łuknajno to jedna z najważniejszych ostoi ptactwa wodnego. Ochroną prawną objęto je już w 1937 roku, później stopniowo ją rozszerzano – w 1976 roku ustanowiono tu rezerwat biosfery i wpisano na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

Na Łuknajnie gniazdują łabędzie, chociaż ostatnio z obserwuje się u tych ptaków tendencję do uciekania w inne miejsca. Jedną z przyczyn stanowi zanikanie ramienic, które są podstawowym pożywieniem łabędzi, oraz ekspansja norki amerykańskiej. Zwierzę jest odpowiedzialne za niszczenie łabędzich gniazd, oprócz tego zabija i zjada znajdujące się w nich pisklęta.

Jednak poza łabędziami Łuknajno przyciąga inne gatunki ptaków. Do najciekawszych na pewno należy kaczka hełmiatka, która występuje w rejonie Morza Azowskiego i Kaspijskiego. Poza tym można tu również spotkać kormorany, rybitwy, rybołowy, perkozy i czaple – przyciąga je tam mnogość ryb.

Spacer wokół Łuknajna


Ze względu na ochronę rezerwatową jezioro Łuknajno nie jest dostępne dla żeglarzy i wędkarzy. Można je jednak zobaczyć od strony lądu – wystarczy wybrać się na przechadzkę korzystając z oznaczonej ścieżki przyrodniczej (8 km) lub trasy rowerowej (11 km). Biegnie po południowo zachodniej stronie jeziora.

Poznaj szczegóły dotyczące spaceru i jego dokładną trasę, zobacz: Śnieżka przyrodnicza „Rezerwat Jezioro Łuknajno”

fot. Pexels / Pixabay.com CC0

Następny artykuł Pogoda na pierwszą połowę...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!