Zobacz także

Jeziora mazurskie. Poznaj Łuknajno

A A

gdzie na mazury,  ciekawe miejsca na mazurach,  jezioro łuknajno

Zobacz również

Jezioro Łuknajno to jeden z ciekawszych akwenów na Mazurach, który został uznany przez UNSECO rezerwatem biosfery. Warto poznać bliżej to miejsce i dowiedzieć się, co przesądza o jego wyjątkowości.

Gdzie leży Jezioro Łuknajno?


Łuknajno znajduje się w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, kilka kilometrów od Mikołajek. To teren Mazurskiego Parku Krajobrazowego, chroniącego najcenniejsze przyrodniczo obszary Puszczy Piskiej. Należy do nich również interesujące nas jezioro.

Akwen leży w otoczeniu łąk i bagien, jego linia brzegowa jest słabo rozwinięta, pozbawiona zatoczek i półwyspów, a oprócz tego także mocno zarośnięta trzciną. Pewną ciekawostkę stanowi miejscowość Urwitałt, która znajduje się na północnym brzegu Łuknajna. Opuścili ją wszyscy mieszkańcy, a jedynym obiektem, z jakiego korzystają ludzie, jest Stacja Terenowa Uniwersytetu Warszawskiego.

Nad Jezioro Łuknajno przyjeżdżają badacze, studenci oraz pracownicy naukowi, zajmujący się między innymi kleszczami i gryzoniami. W Urwitałcie spędzają większość czasu, gdyż poza laboratoriami mają tu zapewnione noclegi i wyżywienie.

Rezerwat Jezioro Łuknajno


O wartości jeziora nie stanowi jednak stacja badawcza ani położenie w sąsiedztwie Śniardw. Łuknajno to jedna z najważniejszych ostoi ptactwa wodnego. Ochroną prawną objęto je już w 1937 roku, później stopniowo ją rozszerzano – w 1976 roku ustanowiono tu rezerwat biosfery i wpisano na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

Na Łuknajnie gniazdują łabędzie, chociaż ostatnio z obserwuje się u tych ptaków tendencję do uciekania w inne miejsca. Jedną z przyczyn stanowi zanikanie ramienic, które są podstawowym pożywieniem łabędzi, oraz ekspansja norki amerykańskiej. Zwierzę jest odpowiedzialne za niszczenie łabędzich gniazd, oprócz tego zabija i zjada znajdujące się w nich pisklęta.

Jednak poza łabędziami Łuknajno przyciąga inne gatunki ptaków. Do najciekawszych na pewno należy kaczka hełmiatka, która występuje w rejonie Morza Azowskiego i Kaspijskiego. Poza tym można tu również spotkać kormorany, rybitwy, rybołowy, perkozy i czaple – przyciąga je tam mnogość ryb.

Spacer wokół Łuknajna


Ze względu na ochronę rezerwatową jezioro Łuknajno nie jest dostępne dla żeglarzy i wędkarzy. Można je jednak zobaczyć od strony lądu – wystarczy wybrać się na przechadzkę korzystając z oznaczonej ścieżki przyrodniczej (8 km) lub trasy rowerowej (11 km). Biegnie po południowo zachodniej stronie jeziora.

Poznaj szczegóły dotyczące spaceru i jego dokładną trasę, zobacz: Śnieżka przyrodnicza „Rezerwat Jezioro Łuknajno”

fot. Pexels / Pixabay.com CC0

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."