Zobacz także

Juchy Soundsystem 2019 - Zażywam Tylko dźwięków

A A

festiwale stare juchy,  wydarzenia stare juchy

Już 20 lipca na stadionie w Starych Juchach staruje jubileuszowa edycja festiwalu SoundSystem. Impreza jest okazją do świetnej zabawy oraz poszerzenia swojej wiedzy na temat uzależnień. Warto tu być!

Organizatorzy zapraszają na Jubileusz Festiwalu Juchy Soundsystem 2019 – Zażywam Tylko Dźwięków, który organizowany jest już od 2010 roku! Najbliższa edycja odbędzie się 20 lipca na stadionie w Starych Juchach, początek o godzinie 15:00, wstęp jak zwykle jest bezpłatny.

Tego dnia na publiczność będą czekać aż dwie sceny i całe mnóstwo niespodzianek! W programie znalazły się koncerty, spektakle teatralne oraz pokazy cyrkowe. Ciekawą propozycję stanowi również pokaz bursztynnika z Kuźni Pruskiej – sposób wytarzanie przepięknych przedmiotów ze „złota Bałtyku” w końcu przestanie być tajemnicą.

Ważnym punktem dnia będzie debata „Marihuana – A Co To Jest?”, w której wezmą udział między innymi psychiatra, terapeuta oraz naukowcy z renomowanych uniwersytetów. Chcesz dowiedzieć się więcej o uzależnieniach? Nie może cię zabraknąć na tym spotkaniu.

Program Festiwalu Juchy Soundsystem 2019 – Zażywam Tylko Dźwięków:


15:00 Początek festiwalu
15:30 Sakin Ol
16:30 Czaka NTW/Dekalogika/Jacenty
17:00 Debata „Marihuana – A Co To Jest?”
18:00 Gregory G Ras & Second Youth Sound
19:30 Junior Stress
21:00 Bob One & Bas Tajpan
22:30 Tabu
24:00 Dubrising
Dodatkowo animacje i zabawy dla całych rodzin

Strefa Teatralna
• Streetworking Olecko – teatr profilaktyczny
• Carnival Łódź – pokazy cyrkowe
• Kuźnia Pruska – pokaz bursztynnika

Uczestnicy debaty:
• dr hab. Małgorzata Michel
• dr hab. Dorota Rogowska-Szatkowska
• Psychiatra – Jacek Bida
• Terapeuta – Robert Oszczakiewicz
• Artyści występujący na festiwalu

Organizatorzy: Grupa Soundsystem, Human Lex Instytut, MG Flisalagnir, Monar, Biblioteka w Starych Juchach, Fundacja WOW

Źródło: materiały prasowe organizatorów


Zobacz również noclegi w Starych Juchach

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."