Zobacz także

Kajakowy szlak Dajną konkurencją dla Krutyni?

A A

wypoczynek nad wodą,  spływy kajakowe na mazurach,  aktywny wypoczynek na mazurach,  spływy kajakowe mazury,  szlaki kajakowe na mazurach,  rzeka dajna

Szlak rzeki Dajny jest mało popularnym szlakiem kajakowym. A szkoda, bo jest malowniczy i przeznaczony dla kajakarzy, którzy nie boją się trudności. Prowadzi on od Piecek do Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce. Ma jeszcze jedną zaletę - jest bez porównania mniej tłoczny niż rzeka Krutynia.

Kajakiem do Perły Baroku

Trasa rozpoczyna się w Pieckach, prowadzi przez Mrągowo, Kiersztanowo i Pilec, a kończy się w Świętej Lipce. Łącznie to ok. 36 km aktywnego wypoczynku wśród pięknej przyrody.

A jakie są trudności na szlaku? Bardzo trudny odcinek znajduje się w Wierzbowie, dlatego można rozpocząć spływ od j. Wierzbowskiego. Jest też kilka uciążliwych przenosek. Za to jakie krajobrazy na nas czekają, ile jezior na szlaku... Dokładnie, to jest ich 9: Wągiel, Wierzbowskie, Czos, Czarne, Kot, Juno, Kiersztanowskie, Śpigiel i Dejnowa.

Na zakończenie szlaku wisienka na torcie - zwiedzanie Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce.  Jest ono zaliczane do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Sanktuarium znane jest z wyjątkowych prezentacji organowych, w czasie których nie tylko rozsłuchujemy się w brzmieniu organów, ale i oglądamy poruszające się figurki. Niezwykle znane się też Świętolipskie Wieczory Muzyczne, organizowane w Sanktuarium w letnim sezonie. Na świętolipskich organach koncertują wybitni polscy i zagraniczni organiści.

Aby dowiedzieć się więcej o tym mazurskim zabytku, wejdź i zobacz: Sanktuarium Maryjne - Święta Lipka

Może by tak popłynąć?

Lokalna Organizacja Turystyczna "Ziemia Mrągowska" oraz Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej (MCIT) organizują spływ kajakowy rzeką Dajną. Odbędzie się on 2 czerwca o godz. 9:00. Start - plaża miejska w Mrągowie. Trwają zapisy na spływ. Po szczegółowe informacje zadzwoń do MCIT - 89 741 80 39.

 

Przeczytaj więcej ciekawych trasach kajakowych na Mazurach i zobacz: Spływy kajakowe na Mazurach

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Regina - Ryn 2013-01-28 20:21 (użytkownik niezalogowany)

Splyw kajakowy rzeka Dajna jest blokowany przez mieszkancow Kiersztanowa ,Nie chca turystow.

avatar

Iza - Giżycko 2012-05-23 22:29 (użytkownik niezalogowany)

Pływałam Dajną. Urokliwa rzeka. Poznałam ją przez "kajaki mazurypolska pl"
W ofercie są prawie wszystkie rzeki na Mazurach. O niektórych nie wiedziałam, że istnieją. Jedna z nich - Tejsówka, jest inna niż wszystkie. To nie człowiek dziwi się,że zobaczy dzikie zwierzęta nad brzegiem - lecz zwierzęta przyglądają się "zdziwione", że ktoś tędy płynie. Wydawało się jak historia z filmu lub z bajki. Nie bardzo wiem, gdzie to było, zawieźli mnie i przywieźli. Nie zdążyłam się zorientować.

avatar

Iga - Giżycko 2012-05-22 17:15 (użytkownik niezalogowany)

Zajrzyj tu: kajaki.mazurypolska.pl zobacz ile na Mazurach jest fajnych rzek. Zawiozą Cię gdzie zechcesz i przywiozą po spływie. Pływałam na kilku innych oprócz Krutyni. Dajną też - polecam. Jest super.

avatar

Pablo 2012-05-16 15:45 (użytkownik niezalogowany)

Pływając kajakiem można podziwiać fantastyczne walory przyrodnicze Mazur, koniecznie jak jest ciepło i słonecznie to potęguje doznania. Gorąco polecam

avatar

Marcel 2012-05-15 10:46 (użytkownik niezalogowany)

Faktycznie na Mazurach jest wiele ciekawych szlaków kajakowych - wiem bo pływam. Jednak ja najbardziej upodobałem sobie jednak szlak kajakowy rzeką Krutynią, może czasem bywa troszkę zatłoczony ale to kwestia sezonu oraz pory dnia. Wszystko jest do przejścia i niezależnie ile osób tego dnia zaplanowało wycieczkę kajakami my nie musimy wcale czuć się gorzej. Zabawa i przyjemność jest taka sama z pływania.

avatar

Monika 2012-05-14 10:00 (użytkownik niezalogowany)

Jeśli chodzi o kajaki to razem z mężem zawsze gdy zaczyna się sezon wybieramy się na wycieczkę kajakami. Rzeką Krutynią pływaliśmy bardzo często, fakt gdy jest bardzo ciepło szlak jest zatłoczony. Ale dla chcącego nie ma nic trudnego bo na Mazurach jest bardzo wiele różnych szlaków kajakowych, pamiętać trzeba jedynie że jeśli nie ma się doświadczenia lepiej nie porywać się na odkrywanie nowego, a jeśli już bardzo chcemy zabierzmy ze sobą kogoś doświadczonego.

avatar

Krzysiek 2012-05-11 13:18 (użytkownik niezalogowany)

Fajnie poznać alternatywę dla zbyt zatłoczonych szlaków kajakowych. Jest to dla mnie nowy temat, dlatego staram się unikać tras, o których wiem, że spotkam wiele kajaków. Wolę mieć na razie więcej miejsca na manewry :)

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."