Zobacz także

Kanał Elbląski dostępny od czerwca!

A A

kanał elbląski rejsy,  kanał elbląski wycieczki,  rejsy kanałem elbląskim,  kanał elbląski

Zobacz również

Doczekaliśmy się końca remontu Kanału Elbląskiego! Od czerwca znowu będzie udostępniony wodniakom.

To z pewnością jedna z najlepszych wiadomości przed nadchodzącym sezonem turystycznym na Mazurach. Po trwających od 2011 roku pracach rewitalizacyjnych, Kanał Elbąski zostanie oddany do użytku! Pierwsze rejsy zaplanowano na początek czerwca.

Remont Kanału Elbląskiego został przeprowadzony po to, by polepszyć warunki żeglugowe oraz bezpieczeństwo osób korzystających z tej drogi wodnej. Konieczne więc było odmulenie szlaku, pogłębienie dna i wzmocnienie brzegu na kilku docinkach. Trzeba było również przebudować i unowocześnić śluzy oraz odrestaurować pochylnie Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie i Całuny.

Przedsięwzięcie było naprawdę duże, a jego wartość szacowana jest na 115 milionów złotych! Jednak Kanał Elbląski to jedna z największych atrakcji regionu i unikalny zabytek, w który warto inwestować.

Projekt Kanału Elbląskiego (wtedy noszącego nazwę Oberland) powstał na początku XIX wieku, natomiast budowa ruszyła dopiero w roku 1844. Nikt wówczas nie przypuszczał, że droga wodna, której zadaniem było połączenie mazurskich jezior z Zalewem Wiślanym, stanie się jednym z symboli regionu.

Już od kilkudziesięciu lat turyści zachwycają się systemem śluz i pochylni, który pozwala pokonać stumetrową różnicę poziomów wody pomiędzy Ostródą (gdzie kanał ma swój początek), a Elblągiem. Warto zaznaczyć, że to jedyny na świecie, działający do dziś, taki system! Za pomocą platform ustawionych na szynach i napędzanych siłą wody, statki Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej dosłownie żeglują po trawie!

Piękno Kanału Elbląskiego i mazurskiej przyrody będzie można ponownie podziwiać już od początku czerwca podczas trwającego cały dzień (około 11 godzin) rejsu z Ostródy do Elbląga lub z Elbląga do Ostródy. Dokładny rozkład rejsów zostanie udostępniony w maju.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."